statystyki

Dodatek solidarnościowy. ZUS ma wyjątkowo krótki termin na wypłatę

autor: Joanna Śliwińska16.07.2020, 09:38; Aktualizacja: 16.07.2020, 09:39
Dodatek solidarnościowy przewidziany został jako pomoc dla osób, które były zatrudnione na podstawie umowy o pracę i zatrudnienie straciły w okresie epidemii

Dodatek solidarnościowy przewidziany został jako pomoc dla osób, które były zatrudnione na podstawie umowy o pracę i zatrudnienie straciły w okresie epidemiiźródło: ShutterStock

Z przepisów wynika, że jest to zaledwie siedem dni od daty wyjaśnienia ostatniej niezbędnej okoliczności. Jeśli jednak zakład z wypłatą się spóźni, odsetek płacić nie musi.

Dodatek solidarnościowy przewidziany został jako pomoc dla osób, które były zatrudnione na podstawie umowy o pracę i zatrudnienie straciły w okresie epidemii. W ustawie o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 (dalej: ustawa o dodatku) przewidziano szybki tryb wypłaty tego świadczenia. W praktyce ZUS nie ma więc czasu na przeprowadzenie szczegółowego postępowania w sprawie, opiera się jedynie na oświadczeniu wnioskodawcy.


Pozostało 95% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (49)

  • Sylwia(2020-07-16 23:19) Zgłoś naruszenie 71

    Wniosek złożyłam w czerwcu i jeszcze w czerwcu otrzymałam decyzje oraz wypłatę dodatku. Natomiast brakuje harmonogramu na miesiąc lipiec i sierpień. Ułatwiłoby to sprawę, wiedziałabym kiedy mam się spodziewać kolejnych dwóch wyplat.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Paweł(2020-07-23 08:22) Zgłoś naruszenie 41

    wniosek złożyłem 22.06 ,pieniądze były szybko już 25.06 , dziś jest 23.07 i za lipiec jeszcze nie otrzymałem , zus Bielsko Biała

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • M. J.(2020-07-17 15:42) Zgłoś naruszenie 30

    Ja czekam od 22 czerwca a oni nadal sprawdzają Umowa o pracę skończyła mi się 31.05.jak długo jeszcze będę czekać na decyzje?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ja(2020-07-16 22:30) Zgłoś naruszenie 25

    No to was zaskoczę za porozumieniem zakończona umowa i dodatek otrzymałam

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Anna Durko (2020-07-18 08:12) Zgłoś naruszenie 20

    Ja złożyłam 9.07 i do dzisiaj niemam żadnej odpowiedzi ZUS Elbląg ile mogę jeszcze czekać na decyzje

    Odpowiedz
  • julia(2020-07-18 12:08) Zgłoś naruszenie 21

    Słuchajcie no, panowie i panie dziennikarze z gazety Prawnej. W pewnym sensie reprezentujecie to prawo,. Więc do klawiatury usiądź jeden z drugim i opisz drastyczną sytuacje chorych z niezdolnością całkowitą, którzy od czasu E. Kopacz dostają tą samą kwotę zasiłku stałego. Wtedy było to 604 zł, teraz 630 zł. Próg dochodowy wynosi 701 zł, i przekraczają go ci chorzy, bo zasiłek pielęgnacyjny pobierają który i tak jest dochodem, a i tak 20 zł go przekracza po odjęciu od stałego zasiłku. Przez ten skandalicznie niski próg, na leki celowego nie dostają. Pracownik z MOPS mówi, że lepiej być na umiarkowanym zasiłku, bo wówczas na leki by dostał. Duda podwyższył próg dochodowy jedynie niesamodzielnym, dał im 500+, a tej grupie chorych jeszcze zabrał na leki. Na ten rok także żadnych zmian nie będzie. 3 letni okres weryfikacji nie ma być prawa brany pod uwagę, gdy w kraju ceny osiągają kosmiczne ceny, gdy tyle każdemu się rozdaje. Jako dziennikarze stoicie na straży tak okrutnej niesprawiedliwości społecznej. Pod tym względem jesteście zgodni z PIS i Dudą., więc nie macie prawa udawać, że nie jesteście z nimi. Według Was Ci chorzy to darmozjady. Ale są tam ludzie naprawdę ciężko chorzy, którzy o pracy mogą pomarzyć tylko, po studiach, nawet prawniczych, którzy jakoś do toalety sami jeszcze mogą dojść. Jak Wam nie wstyd?. Wszyscy o nich zapomnieli. Opiszcie w końcu tą sytuację. Tego od Was oni wymagają. Oni nie wyjdą pod Sejm strajkować, bo ani sił, ani zdrowia, ani pieniędzy na bilet nie mają. Zostają dziennikarze, więc do piór i pisac jak Duda pomaga tej grupie chorych ludzi.

    Odpowiedz
  • Bohater ostatniej akcji(2020-07-28 13:06) Zgłoś naruszenie 20

    Podobno mają być w tym tygodniu pieniądze? Ja już nie wierzę w gadkę pań z ZUSu. Najpierw mówiły, że kasa powinna wpłynąć tego samego dnia, co w czerwcu i 24 lipca według jej gadki powinna być kasa... Dziś 28 lipca, a na koncie nic nie ma. Potem mówiła, że kasa za lipiec powinna wpłynąć w lipcu, a czasu zostało niewiele do końca miesiąca... Ludzie głodują, bo ZUSowi się nie chce przelewów robić na czas!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Agata(2020-07-18 14:33) Zgłoś naruszenie 12

    Pracodawca kazał podpisać rozwiązanie za porozumieniem stron i ZUS wniosek odrzucił pomimo tego że należy się kuroniówka nic, tego nie rozumiem dlaczego to tak

    Odpowiedz
  • Barbara(2020-07-24 16:57) Zgłoś naruszenie 10

    Ja do tej pory nie otrzymałam wypłaty za lipiec a miesiąc się już kończy. Byłam dzisiaj w zusie i powiedziała mi kobita, że kasę za lipiec mogą wypłacić mi nawet w sierpniu dopiero bo inni dostali go wcześniej lub dali dali z góry za całe 3 miesiące to skandal. W takim przypadku oni mogą sobie spokojnie iść do pracy o nic się nie martwiąc w dowolnym momencie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Damian(2020-07-19 02:38) Zgłoś naruszenie 13

    Skladalem wniosek 10 lipca a 13 lipca juz mialem pieniazki na koncie Brawo ZUS Walbrzych

    Odpowiedz
  • Magda (2020-07-28 23:13) Zgłoś naruszenie 00

    Też dostałam za czerwiec 25 .06 ale za lipiec nie ZUS Gdańsk ktoś jeszcze z stamtąd nie dostał .Jestem z Gdyni.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Paulina(2020-08-03 20:59) Zgłoś naruszenie 01

    Ja też za lipiec do tej pory nie dostałam... Warszawa. Ani wiadomości że np. mi anulowali

    Odpowiedz
  • Robko(2020-08-01 22:22) Zgłoś naruszenie 00

    Ja dostałem pod koniec czerwca ( WNIOSEK ZLOZONY 26 CZERWCA) ,za czerwiec i lipiec. Przyznano mi na 3 miesiące ale już pracuje.pod koniec lipca podjąłem zatrudnienie i nie wiem czy automatycznie już wstrzymaja mi wypłatę za sierpień czy wypłaca A będę musiał zwracać. Wolał bym aby już wstrzymali bo teraz mam do oddania 1400 a tak będę miał 2800zl A jak się ma to się wydaje ( bynajmniej ja tak mam) pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • Lolo(2020-07-16 18:46) Zgłoś naruszenie 05

    To nie jest dodatek solidarnościowy tylko dla wybranych , jak zwykle niesprawiedliwie jak wszystkie 500+ i inne dostają ci co mają , mój zakład został zlikwidowany ,nastąpiły zwolnienia grupowe ,pracę straciło 200 osób i ZUS mi powiedział że nam się nie należy nic bo mamy na świadectwie pracy porozumienie stron ale jest zaznaczone że z przyczyn nie dotyczących pracownika ,a dotyczyło ono skrócenia okresu wypowiedzenia ,bo pracodawca jak najszybciej chciał się pozbyć ludzi i zamknąć jeden ze swoich zakładów. Pozdrawiam ministrów co się tak chwalą jak pomagają ludziom , teraz bon na wakacje niezależnie od zarobków rodziców , to chore ....

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Polak(2020-07-27 10:32) Zgłoś naruszenie 01

    A więc żeby rozwiać wszystkie wątpliwości dziś otrzymałem informację w ZUS że wypłaty za lipiec i sierpień miały być wypłacane w danym miesiącu jednak prawdopodobnie weszła zmiana a co do wypłat dla konkretnej osoby to decyduje system bez ingerencji człowieka i pracownik ZUS nie ma możliwości ingerencji :)

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Gal(2020-07-28 07:32) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ktoś jeszcze nie otrzymał z Was dodatku za lipiec??

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Anna(dzisiaj 08:05) Zgłoś naruszenie 00

    Ja składałam 6lipca a 8 lipca juz mialam na koncie. Brawo dla Zusu z Olsztyna

    Odpowiedz
  • Muminka(2020-08-03 16:04) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ktoś jeszcze czeka na dodatek za sierpień ? Za lipiec otrzymałam na drugi dzień jak złożyłam wniosek w pierwszym tygodniu lipca. Nie wiem kiedy mogę się spodziewać wpłaty za sierpień

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz