statystyki

Postojowe 4.0, czyli jak można coś zepsuć, naprawiając [OPINIA]

autor: Paweł Ziółkowski16.07.2020, 08:13; Aktualizacja: 16.07.2020, 08:14
pieniądze

Niestety, ustawodawca popełnił przy tym kilka błędów.źródło: ShutterStock

Artykuł 77 pkt 32 ustawy z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 1086 – dalej: tarcza 4.0) wprowadza trzy zmiany w świadczeniu postojowym – w teorii doprecyzowujące.

Chodzi o zmiany w art. 15zq ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374 z późn. zm. – dalej specustawa o COVID-19). Niestety, ustawodawca popełnił przy tym kilka błędów.

Zmiana w art. 15zq ust. 1

Według dotychczasowego brzmienia ustawy postojowe przysługuje przedsiębiorcom i osobom wykonującym umowy cywilnoprawne, jeżeli doszło do przestoju w działalności i osoby te nie podlegają ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu. Zwrot ten od początku budził wątpliwości. ZUS odmawiał wypłaty świadczeń np. w przypadku, gdy przedsiębiorca był na urlopie bezpłatnym lub wychowawczym, choć wtedy składki opłacane są wyłącznie z działalności gospodarczej.

Mamy bowiem wtedy do czynienia ze zbiegiem tytułów ubezpieczeniowych, a tym samym przedsiębiorca podlega ubezpieczeniom ze stosunku pracy (urlopu wychowawczego), mimo że nie opłaca składek z tego tytułu. Ustawodawca w tarczy 4.0 postanawia, aby w art. 15zq ust. 1 specustawy o COVID-19 wykreślić zwrot „jeżeli nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu”. Gdyby na tym poprzestał, sytuacja byłaby prosta – świadczenie postojowe przysługiwałoby każdemu, kto prowadzi działalności gospodarczą lub wykonuje umowę cywilnoprawną bez względu na to, czy ma inny tytuł ubezpieczeniowy. Rzeczywistość nie jest taka różowa – okazuje się, że ustawodawca zapis zlikwidował, ale jednocześnie go wprowadził (o czym dalej).


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • kasia(2020-07-28 16:30) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo, bo tarcza finansowa pokazała, że jak rząd chce tu umie. Opracowany na prostych zasadach ale skuteczny program, który pytając po znajomych, wiele pracowników uratował. Dodatkowo fajnie opisane zasady na stronie PFR sprawiał, że było prosto i intuicyjnie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane