statystyki

Kłamstwo we wniosku o dodatek solidarnościowy się nie opłaci

autor: Joanna Śliwińska02.07.2020, 11:47; Aktualizacja: 02.07.2020, 11:47
Dodatek jest wyższy (1400 zł) niż zasiłek dla bezrobotnych i przysługuje zamiast niego. Można go pobierać maksymalnie przez trzy miesiące od czerwca do sierpnia 2020 r. Trzeba przy tym pamiętać, że ZUS w razie wykrycia nieprawidłowości może nakazać zwrot świadczenia wraz z odsetkami, a kłamstwo we wniosku może skutkować nawet odpowiedzialnością karną.

Dodatek jest wyższy (1400 zł) niż zasiłek dla bezrobotnych i przysługuje zamiast niego. Można go pobierać maksymalnie przez trzy miesiące od czerwca do sierpnia 2020 r. Trzeba przy tym pamiętać, że ZUS w razie wykrycia nieprawidłowości może nakazać zwrot świadczenia wraz z odsetkami, a kłamstwo we wniosku może skutkować nawet odpowiedzialnością karną.źródło: ShutterStock

Trzeba będzie nie tylko go zwrócić, ale także ponieść odpowiedzialność karną za składanie fałszywych oświadczeń. Szczególnie dotyczy to osób, które wyjechały z Polski lub pracują bez zgłoszenia do ZUS.

Dodatek solidarnościowy to specjalny rodzaj świadczenia wypłacanego przez ZUS osobom, które straciły pracę w czasie epidemii COVID-19. Mimo że sam tytuł ustawy (o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19) odnosi się do epidemii, to jednak z jej przepisów nie wynika konieczność wykazania, że utrata pracy nastąpiła z tego właśnie powodu. Dodatek jest wyższy (1400 zł) niż zasiłek dla bezrobotnych i przysługuje zamiast niego. Można go pobierać maksymalnie przez trzy miesiące od czerwca do sierpnia 2020 r. Trzeba przy tym pamiętać, że ZUS w razie wykrycia nieprawidłowości może nakazać zwrot świadczenia wraz z odsetkami, a kłamstwo we wniosku może skutkować nawet odpowiedzialnością karną.

Granicą 15 marca

Dodatek solidarnościowy przysługuje:

  • obywatelom polskim,
  • posiadającymi prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej oraz państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA),
  • cudzoziemcom o specjalnym statusie (np. uchodźcom)


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (69)

  • anette(2020-07-03 19:22) Zgłoś naruszenie 181

    O jakim kłamstwie piszecie ? Przecież wniosek podlega sprawdzeniu

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Jola(2020-07-04 08:56) Zgłoś naruszenie 111

    W każdym doszukują się złodzieja. Zacznijcie od siebie. Co to jest 1400 zł w stosunku do dotacji wyrwanych przez krystalicznego Szumowskiego????

    Odpowiedz
  • Stach65(2020-07-04 20:37) Zgłoś naruszenie 110

    Dlaczego w czerwcu dodatek solidarnościowy był pomniejszony o zasiłek dla bezrobotnych za maj?

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Kropka (2020-07-07 15:47) Zgłoś naruszenie 80

    Ja również złożyłam 21 czerwca. Brak odezwy ze strony ZUSu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jola(2020-07-04 08:53) Zgłoś naruszenie 70

    W każdym poszukują się złodzieja. Zacznijcie od siebie.

    Odpowiedz
  • Zawiedziony(2020-07-06 20:15) Zgłoś naruszenie 40

    Jeżeli złożyłem wniosek( potwierdzony) 21 czerwca i nie dostałem jeszcze ani złotówki, ani odpowiedzi to długo mam jeszcze czekać na pieniążki???

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Andrzej(2020-07-07 12:39) Zgłoś naruszenie 40

    Ja tez zlozylem 23 czerwca i bez echa a za chwile ma byc zasilek dla bezrobotnych nie wiem co robic

    Odpowiedz
  • Marysia (2020-07-11 08:58) Zgłoś naruszenie 30

    Czy może ktoś wie czy za lipiec 2020 dodatki już płacą ,a jeśli nie to kiedy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Marysia (2020-07-31 21:18) Zgłoś naruszenie 20

    Witam: w czerwcu dostałam pomniejszony dodatek solidarnosciowy o zasiłek dla bezrobotnych który otrzymałam za miesiąc maj , wysłałam do nich pismo w którym wyjaśniam że zrobili to niezgodnie z prawem,ponieważ za czerwiec nie otrzymałam zasiłku bo mi urząd zawiesił , ZUS odpisał i że nie będzie żadnego wyrównania ponieważ oni pomniejszajac mi dodatek zrobili to zgodnie z prawem , i stwierdzili że mogę odwołać się do sądu, czy oni mieli prawo mi pomniejszyć dodatek skoro ja pobrałam zasiłek dla bezrobotnych ale za maj , pójdę o poradę do radcy prawnego ,ponieważ mam decyzję z urzędu o zawieszeniu zasiłku oraz pismo z ZUS gdzie odmawiają mi wyrównanie dodatku, zobaczę co na to radca prawny ,może ktoś z was już się odwoływał

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • saba(2020-07-07 21:01) Zgłoś naruszenie 20

    A jak na 1/4 etap się pracowało to czy też dostanie się dodatek solidarnosciowy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Rena(2020-07-30 14:45) Zgłoś naruszenie 10

    Zgadzam się że to było pisane na kolanie przed wyborami i też złożyłam wniosek 27 czerwca i podałam we wniosku kwotę z zasiłku za maj wpłacony w czerwcu i to podjęto więc zostałam za czerwiec z kwotą 816 zł zamiast 1400.Tam powinien ktoś nie douczyc a nie zabierać ludziom nalezne

    Odpowiedz
  • Ot.sem.(2020-08-25 09:13) Zgłoś naruszenie 10

    W sierpniu zapłacą , a we wrześniu żadnych pieniędzy UP nie wypłaci tylko w październiku

    Odpowiedz
  • Eustachy(2020-07-23 17:34) Zgłoś naruszenie 10

    Czy tylko ja jeszcze nie otrzymałem zasiłku za miesiąc lipiec?

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Kamil(2020-07-09 20:08) Zgłoś naruszenie 10

    wniosek złożony 22 06 brak pieniędzy brak informacji kiedy kasa to ma być pomoc

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Marek(2020-07-15 16:22) Zgłoś naruszenie 11

    Ja złożyłem wniosek w dniu w którym to zaczęło funkcjonować, po 2 dniach środki już były na koncie za czerwiec 29.06 podjąłem pracę. Jak się okazuje muszę zwrócić całość...

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Krzysztof(2020-08-18 07:54) Zgłoś naruszenie 10

    Zwróćcie uwagę że w ustawie napisane jest " za miesiąc" a we wniosku " w miesiącu". Taki mały myk, który tak dużo zmienia. Ja na razie nie odpuszczam.

    Odpowiedz
  • Aga (2020-07-27 21:45) Zgłoś naruszenie 10

    Jak to działa, czy ktoś może mi wyjaśnić dowiedziałam się niedawno że jest taki dodatek ale już się zarejestrowałam w UP ale jeszcze nie dostałam zasiłku czy jak teraz złożę wniosek do ZUS na dodatek solidarnościowy to jeszcze w lipcu dostane kasę czy już w sierpniu ? a co w takim razie z zasiłkiem ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • hubert(2020-07-29 19:01) Zgłoś naruszenie 00

    którego dnia miesiąca na ogół wypłacany jest dodatek ? trzeba śledzić konto od 1 do 31 dnia miesiąca?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Luiza(2020-07-16 08:57) Zgłoś naruszenie 02

    Nie rozumiem dlaczego od razu nie napisali ze jak mam swoadectwo pracy za porozumieniem str. to nie dostaniesz tyle zalatwiania w necie szok

    Odpowiedz