statystyki

Jaka wysokość podstawy wymiaru zasiłku za pobyt w szpitalu pracownika 50 plus

autor: Izabela Nowacka26.06.2020, 09:17; Aktualizacja: 26.06.2020, 09:18
Za czas nieświadczenia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wtedy, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.

Za czas nieświadczenia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wtedy, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.źródło: ShutterStock

52-letnia pracownica otrzymała zaświadczenia lekarskie stwierdzające niezdolność do pracy obejmujące następujące okresy: • od 30 czerwca do 28 lipca, w tym od 30 czerwca do 20 lipca pobyt w szpitalu, • od 29 lipca do 10 sierpnia – okres pobytu w szpitalu. To jej pierwsza niezdolność do pracy w tym roku. Jaka będzie wysokość podstawy wymiaru zasiłku za poszczególne dni?

odpowiedź

W opisywanym przypadku pracownica ma prawo do wynagrodzenia chorobowego za okres od 30 czerwca do 13 lipca (14 dni). Za dalszy okres niezdolności do pracy pracownica ma prawo do zasiłku chorobowego:

  • za okres pobytu w szpitalu od 14 do 20 lipca ‒ w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru,
  • za okres od 21 do 28 lipca ‒ zasiłek 80 proc.
  • za okres pobytu w szpitalu od 29 lipca do 1 sierpnia ‒ w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru
  • za okres od 2 do 10 sierpnia ‒ zasiłek 70 proc.

Taka wysokość zasiłku wynika ze szczególnych zasad obowiązujących pracowników powyżej 50. roku życia.

Jeszcze wynagrodzenie

Za czas nieświadczenia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wtedy, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Kodeks pracy w art. 92 par. 1 pkt 1 przewiduje dla pracownika prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną. Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek:

  • choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego ‒ pracownik zachowuje prawo do 80 proc. wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu;
  • wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży, w okresie wskazanym w pkt 1 ‒ pracownik zachowuje prawo do 100 proc. wynagrodzenia;
  • poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów, w okresie wskazanym w pkt 1 ‒ pracownik zachowuje prawo do 100 proc. wynagrodzenia.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

  • Inspektor Pracy(2020-06-26 11:27) Zgłoś naruszenie 152

    Czyli osoby po 50 r zycia aby pracodawcom pomoc sa tak naprawdę od wielu lat dyskryminowane w zasilkach i wynagrodzeniach chorobowych -niezgodnie z konstytucją i Solidarność wiodący związek nic w tym temacie nie działa.

    Odpowiedz
  • Hancia(2020-06-27 14:29) Zgłoś naruszenie 82

    No coz lepiej nie bedzie bo my po 50 powinnismy juz umrzec nie pobierac zasilki tak sie teraz traktuje ludzi ktorym praca nie przeszkadzzla w wychowaniu 2 czy trojki dzieci radzili sobie nie majac do pomocy nikogo a zus sciahal skladki fo wlasnych kieszeni chyba przykre to jest

    Odpowiedz
  • Ala(2020-06-27 20:15) Zgłoś naruszenie 40

    Straszna dyskryminacja

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane