statystyki

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Wniosek można złożyć teraz, wypłata będzie później

autor: Paulina Szewioła09.06.2020, 07:51; Aktualizacja: 09.06.2020, 08:46
Płatnicy składek, którzy wypłacają zasiłki, powinni więc, jak sugeruje ZUS, przyjmować wnioski. Natomiast świadczenie zostanie wypłacone po wejściu w życie ustawy

Płatnicy składek, którzy wypłacają zasiłki, powinni więc, jak sugeruje ZUS, przyjmować wnioski. Natomiast świadczenie zostanie wypłacone po wejściu w życie ustawyźródło: ShutterStock

Pomimo niezakończonego procesu legislacyjnego rodzice dzieci do lat 8 mogą składać wnioski o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego za okres od 25 maja 2020 r. – informuje ZUS.

To odpowiedź na pojawiające się wątpliwości spowodowane luką w przepisach.

Zgodnie bowiem z rozporządzeniem Rady Ministrów z 14 maja 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dz.U. poz. 855) wydłużono możliwość korzystania z tego świadczenia do 14 czerwca. Jednak w ustawie z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. poz. 875), czyli tarczy 3.0, pominięto rodziców dzieci do lat ośmiu. Zmienione w tym zakresie regulacje weszły w życie 25 maja 2020 r. W związku z tym pojawiły się wątpliwości, czy o dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie mogła ubiegać się grupa opiekunów, która nie została wymieniona w ustawie.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (56)

  • Didi(2020-06-09 16:18) Zgłoś naruszenie 267

    Od marca jeszcze mi nie wypłacono ani grosza.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Piguła(2020-06-10 09:51) Zgłoś naruszenie 2510

    Mam dzieci dorosłe jak były niletnie rząd nam nie pomagał a teraz ja mam dokładać do 500+ ,zasiłków opiekuńczych i jeszcze bonów wakacyjnych .W czasów gdy inni siedzieli w domu ja do pracy w szitalu jeżdziłam W bezpośrednim kontakci z podejrzanym i covidna chwilę obecną ani grosza więcej wypłaty.Mnie się żaden bon na wakacje nie należy t

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Mm(2020-06-09 12:42) Zgłoś naruszenie 2315

    Za marzec jeszcze nie wszystkim wypłacili, a już bez podstawy prawnej za czerwiec obiecują... Jaja. Jeden bez podstawy prawnej już nadrukował karty wyborcze , wyborów nie.bylo, odpowiedzialności też.....

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Monika(2020-06-09 13:48) Zgłoś naruszenie 216

    Te uprawnienia powinny zostać w trybie natychmiastowym uchwalone!!! Tym bardziej, że ktoś o czymś tak istotnym zapomniał.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ada(2020-06-09 16:12) Zgłoś naruszenie 216

    Od 1 kwietnia do teraz nie mam wypłacone ani grosza wychowując dziecko niepełnosprawne

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Seejjay(2020-06-10 05:17) Zgłoś naruszenie 1727

    Nie powinno byc zasilkow

    Odpowiedz
  • ObiecankiCacanki(2020-06-09 21:50) Zgłoś naruszenie 175

    Za marzec nawet 1zl nie otrzymałam za to otrzymałam wypowiedzenie. Cała ta sytuacja ma na celu zniszczyć Polaków było za dobrze...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • MC(2020-06-09 12:53) Zgłoś naruszenie 1414

    Dziwię się obecnemu prezydentowi. Startuje w nastepnych wyborach a na takie bkedy sobie pozwala. No cóż.

    Odpowiedz
  • Mika(2020-06-10 00:07) Zgłoś naruszenie 1310

    Ja jestem od marca i co miesiac mam wyplacany zasilek.

    Odpowiedz
  • Ja(2020-06-10 19:14) Zgłoś naruszenie 106

    Przedszkola i żłobki są już otwarte dlaczego więc wypłacać kolejne pieniądze tym którzy chcą posiedzieć w domu.?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Mini(2020-06-09 17:19) Zgłoś naruszenie 106

    Krus już wszystko wypłacił.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Mario(2020-06-09 23:20) Zgłoś naruszenie 93

    Ja też od marca siedzę w domu bo dopiero ruszyła gastronomia i również zasiłku opiekuńczego na dziecko nie widzę od 1kwietnia ,a te nr.telefonów w ZUS to kpina ,ciekaw jestem czy ten Morawiecki i Szumowski czekają na pieniądze co miesiąc

    Odpowiedz
  • Monika(2020-06-10 09:07) Zgłoś naruszenie 910

    co z samotnymi matkami które maja dzieci w domu. nir moga podjąć pracy ani wrócić do no. dorabiania . takie matki nie dostały zasiłku, czesto nie ma dla nich przedszkola.

    Odpowiedz
  • Dawid (2020-06-09 22:37) Zgłoś naruszenie 77

    Wniosek nawet pismo o szybsze wypłacanie z powodu brak środków na kącie od marca ich nie ruszyło. To już takie jaja sobie z nas robią

    Odpowiedz
  • Mora(2020-06-10 06:48) Zgłoś naruszenie 64

    Ja też nie dostałam jeszcze ani razu nawet grosika😪

    Odpowiedz
  • Gość(2020-06-09 22:04) Zgłoś naruszenie 45

    Krus wszystko wyplacil

    Odpowiedz
  • Ruda(2020-06-11 00:00) Zgłoś naruszenie 31

    Ludzie ,czy niektórzy z Was myślą, że ZUS wypłaca wszystkum jak leci...nie, trzeba wnioski złożyć i dobrze je powypełniać. Jeśli czegoś brakuje prowadzona jest korespondencja. Poza tym w tej instytucji jest tyle teraz pracy, że nawet w weekend można pracować...dla społeczeństwa, żeby co niektórzy w domu siedzieli...niestety. Pracownicy ZUS już psychicznie i fizycznie są wyczerpani, tyle jest do przerobienia wniosków. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • JUSTYNA(2020-06-09 22:10) Zgłoś naruszenie 38

    Ja również ani złotówki z ZUS -u nie dostałam, a na opiece byłam od 16 marca do 24 maja. A dodzwonić się do tej wyżej wymienionej instytucji to jakaś porażka...nikt telefonów nie odbiera.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Hary(2020-06-10 07:30) Zgłoś naruszenie 33

    Tez nie dostalem za kwiecień

    Odpowiedz
  • Malinka(2020-06-09 21:55) Zgłoś naruszenie 36

    Ale w kursie narazie nieprzedluzyli.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz