statystyki

Zmianie powinna ulec koncepcja pracodawcy wewnętrznego [WYWIAD]

autor: Marcin Wybranowski04.06.2020, 20:00
Po raz kolejny potwierdziło się, że obowiązujący w Polsce model pracodawcy wymaga ingerencji ustawodawcy i zmiany. Nie tylko powoduje on istotne wątpliwości praktyczne, lecz także skłania do nadużyć i nie jest do końca spójny z modelem pracodawcy obowiązującym w zbiorowym prawie pracy.

Po raz kolejny potwierdziło się, że obowiązujący w Polsce model pracodawcy wymaga ingerencji ustawodawcy i zmiany. Nie tylko powoduje on istotne wątpliwości praktyczne, lecz także skłania do nadużyć i nie jest do końca spójny z modelem pracodawcy obowiązującym w zbiorowym prawie pracy.źródło: ShutterStock

- Po raz kolejny potwierdziło się, że obowiązujący w Polsce model pracodawcy wymaga ingerencji ustawodawcy i zmiany. Nie tylko powoduje on istotne wątpliwości praktyczne, lecz także skłania do nadużyć i nie jest do końca spójny z modelem pracodawcy obowiązującym w zbiorowym prawie pracy - mówi w rozmowie z DGP Agata Miętek adwokat, kancelaria Ożóg Tomczykowski.

Resort pracy potwierdza, że pracodawcy wewnętrzni są wyłączeni z możliwości otrzymania dofinansowania. Co wobec tego można zrobić?


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane