statystyki

PIP: Kontrole wrócą, gdy będzie to bezpieczne

04.06.2020, 09:37; Aktualizacja: 04.06.2020, 09:38
Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy z 28 maja 2020 r. dla DGP

Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy z 28 maja 2020 r. dla DGPźródło: ShutterStock

Podobnie jak wiele dziedzin życia publicznego, również działalność Państwowej Inspekcji Pracy uległa częściowemu zawieszeniu w okresie stanu zagrożenia epidemicznego i epidemii COVID-19. W zaleceniach skierowanych przez Główny Inspektorat Pracy do jednostek okręgowych można m.in. przeczytać, że „czynności kontrolne prowadzone przez inspektorów pracy należy ograniczyć wyłącznie do: a) przypadków bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia pracowników, b) badania śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych wypadków przy pracy”.

Zapytaliśmy więc inspekcję o jej funkcjonowanie w ostatnim okresie, o to co dzieje się ze zgłoszeniami wymagającymi kontroli oraz czy w okresie epidemii COVID-19 można domagać się podjęcia skutecznych i niezwłocznych działań w razie naruszeń prawa? Z udzielonych nam wyjaśnień wynika m.in., że obecnie PIP podejmuje głównie czynności przygotowawcze, kontroluje wprowadzane na rynek środki ochrony indywidualnej oraz rejestruje porozumienia z tarcz antykryzysowych. Deklaruje też, że skargi będą załatwiane po przywróceniu pełnej operacyjności urzędu (niewykluczone, że w związku z odmrażaniem gospodarki nastąpi to już wkrótce). 


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane