statystyki

Guza: Nie zazdroszczę pracodawcom [OPINIA]

autor: Łukasz Guza26.05.2020, 08:23; Aktualizacja: 26.05.2020, 08:23
W czasie pandemii firmom pozostaje więc działać najlepiej, jak potrafią, pilnując się, zabezpieczając na wszystkie wypadki, stosując instynktownie najbardziej racjonalne rozwiązania. I liczyć, że jakoś to będzie. Nie zazdroszczę im.

W czasie pandemii firmom pozostaje więc działać najlepiej, jak potrafią, pilnując się, zabezpieczając na wszystkie wypadki, stosując instynktownie najbardziej racjonalne rozwiązania. I liczyć, że jakoś to będzie. Nie zazdroszczę im.źródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Górski

W czasie odmrażania gospodarki coraz więcej firm chce zapłacić z własnej kieszeni za przetestowanie swoich pracowników pod kątem koronawirusa. Dla bezpieczeństwa działalności, ich samych, pracowników, klientów. Cel w sumie bardzo słuszny, ale czy zgodnie z prawem pracodawca może w ogóle zlecać te testy? Poznawać ich wyniki? Co ma robić, gdy okaże się, że ktoś jest chory?

Zapytaliśmy o to Główny Inspektorat Sanitarny, Urząd Ochrony Danych Osobowych, resort pracy oraz śląski urząd wojewódzki i sanepid (bo w tym regionie masowo przebadano już pracowników kopalń). GIS zasugerował, że ocena dopuszczalności należy do UODO. Ten ostatni uznał, że firma może zlecać badanie, jeśli ma decyzję GIS zezwalającą na to. A jeśli nie, to wątpliwe jest przeprowadzanie testów nawet za zgodą samych pracowników. Resort pracy przypomniał, że chodzi tu o dane wrażliwe (stan zdrowia), które – co do zasady – można pozyskiwać za zgodą osoby, której informacje dotyczą. Oba śląskie urzędy w ogóle nie odpowiedziały.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane