Wypłaty 500+ będą płacone na bieżąco, nie będzie żadnych opóźnień - zapewnił we wtorek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Poinformował także, że miasto wdraża w życie wyłączenie na skrzyżowaniach żółtych przycisków uruchamiających zielone światło, aby mieszkańcy nie musieli naciskać guzika.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zorganizował we wtorek wieczorem na swoim profilu na Facebooku czat internetowy. Pytany o sytuacje w warszawskich szpitalach, Trzaskowski przypomniał, że szpital ministerialny przy ul. Wołoskiej został przeznaczony dla pacjentów z koronawirusem, a w związku z tym stołeczne szpitale przejmują obecnie część pacjentów.

Dopytywany, o zaplanowane wcześniej operacje, Trzaskowski zaznaczył, że obecnie wykonywane są tylko te operacje, które ratują życie pacjenta. "Niestety, wszelkiego rodzaju zaplanowane operacje zostały na razie odwołane. Oczywiście. chodzi o przesunięcie w czasie" - wyjaśnił. Prosił, by podejść do tego ze zrozumieniem. "Jeden szpital w regionie musi być wolny dla wszystkich pacjentów, którzy będą chorowali na koronawirusa. Musimy zwolnić jak najwięcej łóżek" - zaznaczył. Podkreślił, że miasto musi być gotowe na każdy ewentualny scenariusz.

Mieszkańcy stolicy dopytywali także o komunikację miejską. Trzaskowski zaznaczył, że na chwilę obecną miasto utrzymuje taki tryb pracy komunikacji, jak w dni powszednie. Wyjaśnił, że pomimo mniejszej ilości pasażerów normalne kursowanie komunikacji miejskiej sprawia, że osoby, które muszą poruszać się po mieście komunikacją miejską, mogą zachować bezpieczną odległość między współpasażerami. Trzaskowski podkreślił jednocześnie, że autobusy są regularnie dezynfekowane. Prezydent przyznał, że stołeczny magistrat cały czas analizuje, czy - śladem innych miast - nie przejść na komunikację weekendową. "Bo już dzisiaj widzimy, że obciążenie jest na tyle nieduże, że można zapewnić odpowiedni dystans pomiędzy wszystkimi, którzy z tej komunikacji miejskiej korzystają" - wyjaśnił.

Reklama

Mieszkańcy stolicy chcieli także wiedzieć, czy bezdomni mają wsparcie miasta w czasie epidemii. "Bezdomni otrzymują takie samo wsparcie, jak do tej pory. Schroniska i noclegownie działają normalnie" - poinformował Trzaskowski. Jak dodał, rozwożona jest także żywność dla bezdomnych.

W trakcie czatu padło także pytanie o wypłaty 500+. "Wypłaty będą płacone na bieżąco, nie będzie żadnych opóźnień"- zapewnił Trzaskowski.

Prezydent był także pytany, czy zostaną wyłączone żółte przyciski na skrzyżowaniach, tak, aby nie trzeba było naciskać guzika uruchamiającego zielone światło. "Właśnie to wdrażamy w życie. Większość skrzyżowań działa w sposób automatyczny, ale myśleliśmy o tym" - powiedział prezydent.

Dopytywany, czy w związku z zagrożeniem epidemicznym przełożone zostanie otwarcie trzech nowych stacji drugiej linii metra na Woli, prezydent stolicy odpowiedział, że "na razie nie ma żadnych zmian". "Planujemy otworzyć nowe stacje w pierwszej połowie kwietnia" - zapewnił.