statystyki

Fundusz Alimentacyjny: MRPiPS zmienia próg

autor: Paulina Nowosielska26.02.2020, 09:05; Aktualizacja: 26.02.2020, 09:05
Projekt ustawy podwyższający kryterium przygotował resort rodziny. Dokument czeka na wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu – informuje nas MRPiPS. Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, zmieniony próg będzie obowiązywać w okresie świadczeniowym rozpoczynającym się od 1 października 2020 r.

Projekt ustawy podwyższający kryterium przygotował resort rodziny. Dokument czeka na wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu – informuje nas MRPiPS. Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, zmieniony próg będzie obowiązywać w okresie świadczeniowym rozpoczynającym się od 1 października 2020 r.źródło: ShutterStock

Tysiąc złotych – nawet do tej kwoty może wzrosnąć kryterium dochodowe uprawniające do wypłat z funduszu alimentacyjnego.

Projekt ustawy podwyższający kryterium przygotował resort rodziny. Dokument czeka na wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu – informuje nas MRPiPS. Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, zmieniony próg będzie obowiązywać w okresie świadczeniowym rozpoczynającym się od 1 października 2020 r.

To informacja ważna dla samotnych rodziców. Gdyby kryterium pozostało na dotychczasowym poziomie 800 zł w przeliczeniu na członka rodziny, wiele osób wypadłoby z funduszu.

Będzie to więc druga podwyżka od 2008 r., kiedy zaczęły obowiązywać przepisy ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Po raz pierwszy próg podniesiono w 2019 r. – o 75 zł. Z ówczesnych wyliczeń resortu wynikało, że po wprowadzonych zmianach przeciętna miesięczna liczba wypłacanych świadczeń w 2020 r. wyniesie ok. 230 tys. Bez zmian byłaby niższa o 16 tys.

Na jakie środki z funduszu mogą dziś liczyć samodzielni rodzice? Kwota świadczeń odpowiada wysokości ustalonych alimentów, nie więcej niż 500 zł. Z danych GUS wynika, że jest to średnio 400 zł.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • K3333(2020-02-29 13:04) Zgłoś naruszenie 70

  Tylko niech ta podwyżka będzie racjonalna do najnowszej krajowej ponieważ dużo kobiet które zostało z jednym dzieckiem nie otrzymuje pomocy z funduszu alimentacyjnego ponieważ zarobki przekraczają normy które są postawione.WSzyko pięknie się zapowiada ale jak zwykle kobiety będą musiał sobie radzić że wszystkim same bo tatusiowie dzieci żyją w dostatku mają długo w stosunku do nich A nasz Rząd z tym nic nie robi bo po co matka jest od tego żeby się zasypać w prac ciągnąc 3 etaty żeby ja było stać na utrzymanie dziecka szkoły internatu itd .Więc jeżeli mają być te podwyżki to niech będą takie żeby rodzice którzy wychowują dzieci albo dziecko mogli z tego skorzystać pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Mama35(2020-03-01 21:37) Zgłoś naruszenie 61

  Polskie prawo. Jeden z rodziców się "bawi", a drugi toczy walkę z wiatrakami . Alimenty są dziecka i nie ważne czy zarabia się tyle czy tyle ,dziecku się należą.

  Odpowiedz
 • Czytelnik(2020-02-29 21:13) Zgłoś naruszenie 11

  Mi osobiście to śmiech na sali. Alimenty zadaszone, próg sobie ustalili najbogatsi z naszego kraju, alimenciaz nie płaci zatrudniony u swojej konkubiny, przypisuje wszystko babcia gdy ma zadaszenie alimentów, Państwo ma to głęboko w ....samodzielny rodzic musi wszystko. Pracować, zająć się dziećmi i tak dalej... będąc samodzielnym rodzicem nie małe,y jemu się świadczenie samodzielnego rodzica. Gdzie te nakazy prac alimenciazom gdzie te blazoleki na muzyki gdzie sprawiedliwość, gdzie kary za ukrywanie alimenciaz, gdzie kary za świadome przepisywanie majątku na resztę rodziny, konkubiny które stają się bogate po zarządzeniu alimentów.. dla nas, ile się o tym wspomina, ile nagłaśniać. I dalej nic.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane