statystyki

Wysoka pensja to jeszcze nie przekręt

autor: Marzena Sosnowska29.01.2020, 08:47; Aktualizacja: 29.01.2020, 08:47
pieniądze, złoty

pieniądze, złotyźródło: ShutterStock

O pozorności umowy o pracę nie może świadczyć wysokość wynagrodzenia ani choroba tuż po zatrudnieniu – stwierdził Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. O tym, czy strony istotnie nawiązały stosunek pracy, decyduje faktyczne i rzeczywiste realizowanie elementów charakterystycznych dla stosunku pracy – podkreślił sąd.

Sprawa dotyczyła zgłoszonej do ubezpieczeń pracownicy, która według ZUS chciała uzyskać w sposób nieuprawniony zasiłek chorobowy.

Firma zajmująca się wynajmem mieszkań dla firm oraz usługami stolarskimi w marcu 2018 r. zatrudniła na umowie o pracę na czas nieokreślony kobietę na stanowisku menedżera ds. sprzedaży i usług. W chwili podpisywania umowy kobieta nie wiedziała, że jest w ciąży. Dowiedziała się o tym miesiąc później. Na początku maja stała się niezdolna do pracy. W 22. tygodniu ciąży poroniła.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Amen(2020-01-29 09:53) Zgłoś naruszenie 43

    Faktem jest, że stało się zjawiskiem nagminnym zatrudnianie kobiet we wczesnej ciąży na wysokim wynagrodzeniu w celu szybkiego przejscia na wysokie swiadczenie chorobowe, lecz przyczyną takiej sytuacji, nie dokońca etycznej, jest chory, patologiczny, oszukujący naród, system emerytalno-chorobowy utożsamiany z ZUS. Ta niewobrażalna patologia , dzieląca naród na kasty społeczne, bezwzględna dla płacących składki maluczkich, przychylna kastom wybranym i kombinatorom, System demoralizuj i kompromituje to państwo inaród, będąc przyczyną wszelkiej maści kombinacji na systemie emerytalnym, rentowym i świadczeń chorobowym.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane