statystyki

Interpretacje prawne są wiążące, zanim ZUS nakaże zapłacić zaległe składki

autor: Michał Culepa27.01.2020, 09:03; Aktualizacja: 27.01.2020, 09:03
Korzystna dla płatnika, choć niezgodna z linią orzeczniczą, interpretacja ZUS, nie może być wiążąca dla sądu, gdy płatnik uzyskał ją po decyzji organu rentowego nakazującej zapłatę składek – orzekł SN.

Korzystna dla płatnika, choć niezgodna z linią orzeczniczą, interpretacja ZUS, nie może być wiążąca dla sądu, gdy płatnik uzyskał ją po decyzji organu rentowego nakazującej zapłatę składek – orzekł SN.źródło: ShutterStock

Korzystna dla płatnika, choć niezgodna z linią orzeczniczą, interpretacja ZUS, nie może być wiążąca dla sądu, gdy płatnik uzyskał ją po decyzji organu rentowego nakazującej zapłatę składek – orzekł SN.

Sprawa dotyczyła kwestii, czy pracodawca ma opłacać składki na ubezpieczenia społeczne także od kwot opłaconych przez siebie noclegów dla pracowników wykonujących pracę za granicą, w ramach delegowania. Od decyzji ZUS, zaliczającej kwoty przeznaczone na noclegi do przychodów poszczególnych pracowników i nakazującej opłacenie od nich składek, odwołała się śląska spółka. Jednym z elementów umów o pracę zawieranych przez nią z zatrudnionymi było organizowanie i finansowanie noclegów dla pracowników.

W sprawie pojawiła się jednak nietypowa sytuacja. Spółka, już po odwołaniu się do sądu ubezpieczeń społecznych, wystąpiła o wydanie przez ZUS interpretacji przepisów ubezpieczeniowych w zakresie dotyczącym oskładkowania sfinansowanych przez pracodawcę noclegów. I ją otrzymała, o dziwo, zgodną z wnioskiem – ZUS uznał, że koszty noclegów nie zaliczają się do przychodów pracowniczych i nie stanowią tym samym podstawy oskładkowania. Analogiczną interpretację – podatkową – wydała na wniosek spółki katowicka Izba Skarbowa.

„Uzbrojona” w te interpretacje spółka rozpoczęła bój sądowy, który jednak nie skończył się dla niej pomyślnie. Wprawdzie sąd I instancji uchylił decyzję ZUS w sprawie oskładkowania kosztów noclegów, uznając, że firma może i powinna zastosować się do uzyskanych interpretacji, ale orzeczenie to zmienił sąd apelacyjny, przywracając moc decyzji ZUS. Ten wyrok podtrzymał Sąd Najwyższy, oddalając ostatecznie skargę kasacyjną spółki.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Hehot(2020-01-27 09:51) Zgłoś naruszenie 00

    Klasyka, nie pierwszy raz, co więcej, części firm ZUS kwestionuje brak zapłaty składek, a części nie, czysta loteria. ZUS pisze zawsze - świadczenie nie będące przychodem nie stanowi podstawy oskładkowania, czyli w zasadzie nic nie pisze, gdyż ustawa podatkowa uważa nocleg za świadczenie będące przychodem i zwalnia je do kwoty 500zł na miesiąc, a rozporządzenie ZUS już tego nie przewiduje, więc należą się składki. To samo dotyczy dowozów pracowników, za 2-3 lata będą łapać, od 2019 dowóz jest zwolniony z podatku ale tylko busami, skoro jest zwolniony to ewidentnie stanowi przychód, ciekawe ilu pracodawców nalicza składki, bo takiego zwolnienia brak w rozporządzeniu ZUS (wykonawce do ustawy)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane