statystyki

Interpretacje prawne są wiążące, zanim ZUS nakaże zapłacić zaległe składki

autor: Michał Culepa27.01.2020, 09:03; Aktualizacja: 27.01.2020, 09:03
Korzystna dla płatnika, choć niezgodna z linią orzeczniczą, interpretacja ZUS, nie może być wiążąca dla sądu, gdy płatnik uzyskał ją po decyzji organu rentowego nakazującej zapłatę składek – orzekł SN.

Korzystna dla płatnika, choć niezgodna z linią orzeczniczą, interpretacja ZUS, nie może być wiążąca dla sądu, gdy płatnik uzyskał ją po decyzji organu rentowego nakazującej zapłatę składek – orzekł SN.źródło: ShutterStock

Korzystna dla płatnika, choć niezgodna z linią orzeczniczą, interpretacja ZUS, nie może być wiążąca dla sądu, gdy płatnik uzyskał ją po decyzji organu rentowego nakazującej zapłatę składek – orzekł SN.

Sprawa dotyczyła kwestii, czy pracodawca ma opłacać składki na ubezpieczenia społeczne także od kwot opłaconych przez siebie noclegów dla pracowników wykonujących pracę za granicą, w ramach delegowania. Od decyzji ZUS, zaliczającej kwoty przeznaczone na noclegi do przychodów poszczególnych pracowników i nakazującej opłacenie od nich składek, odwołała się śląska spółka. Jednym z elementów umów o pracę zawieranych przez nią z zatrudnionymi było organizowanie i finansowanie noclegów dla pracowników.

W sprawie pojawiła się jednak nietypowa sytuacja. Spółka, już po odwołaniu się do sądu ubezpieczeń społecznych, wystąpiła o wydanie przez ZUS interpretacji przepisów ubezpieczeniowych w zakresie dotyczącym oskładkowania sfinansowanych przez pracodawcę noclegów. I ją otrzymała, o dziwo, zgodną z wnioskiem – ZUS uznał, że koszty noclegów nie zaliczają się do przychodów pracowniczych i nie stanowią tym samym podstawy oskładkowania. Analogiczną interpretację – podatkową – wydała na wniosek spółki katowicka Izba Skarbowa.

„Uzbrojona” w te interpretacje spółka rozpoczęła bój sądowy, który jednak nie skończył się dla niej pomyślnie. Wprawdzie sąd I instancji uchylił decyzję ZUS w sprawie oskładkowania kosztów noclegów, uznając, że firma może i powinna zastosować się do uzyskanych interpretacji, ale orzeczenie to zmienił sąd apelacyjny, przywracając moc decyzji ZUS. Ten wyrok podtrzymał Sąd Najwyższy, oddalając ostatecznie skargę kasacyjną spółki.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Hehot(2020-01-27 09:51) Zgłoś naruszenie 00

    Klasyka, nie pierwszy raz, co więcej, części firm ZUS kwestionuje brak zapłaty składek, a części nie, czysta loteria. ZUS pisze zawsze - świadczenie nie będące przychodem nie stanowi podstawy oskładkowania, czyli w zasadzie nic nie pisze, gdyż ustawa podatkowa uważa nocleg za świadczenie będące przychodem i zwalnia je do kwoty 500zł na miesiąc, a rozporządzenie ZUS już tego nie przewiduje, więc należą się składki. To samo dotyczy dowozów pracowników, za 2-3 lata będą łapać, od 2019 dowóz jest zwolniony z podatku ale tylko busami, skoro jest zwolniony to ewidentnie stanowi przychód, ciekawe ilu pracodawców nalicza składki, bo takiego zwolnienia brak w rozporządzeniu ZUS (wykonawce do ustawy)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane