statystyki

Program Pomoc Żywnościowa. Rusza wsparcie dla rodzin o niskich dochodach

autor: Michalina Topolewska21.01.2020, 07:58; Aktualizacja: 21.01.2020, 07:59
Problem głodu i niedożywienia jest wciąż bardzo realny w Polsce – mówi Dorota Jezierska, wiceprezes FPBŻ

Problem głodu i niedożywienia jest wciąż bardzo realny w Polsce – mówi Dorota Jezierska, wiceprezes FPBŻźródło: ShutterStock

Po kilkumiesięcznym opóźnieniu rozpoczęła się dystrybucja paczek z artykułami spożywczymi dla rodzin o najniższych dochodach.


Są one wydawane w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014–2020. Jest on współfinansowany z pieniędzy UE i skierowany do osób, których dochody nie przekraczają 200 proc. kryterium obowiązującego w pomocy społecznej. Wynosi ono 1042 zł dla osoby samotnej lub 1056 zł na osobę w rodzinie. To właśnie do nich trafiają paczki składające się z kilku artykułów spożywczych (minimum trzech), w tym m.in. kaszy, ryżu, mleka, konserw mięsnych, warzyw i owoców (otrzymują je średnio co dwa miesiące). Za ich magazynowanie i dystrybucję odpowiadają cztery organizacje partnerskie: Caritas Polska, Federacja Polskich Banków Żywności (FPBŻ), Polski Komitet Pomocy Społecznej oraz Polski Czerwony Krzyż, które za pośrednictwem współpracujących z nimi organizacji regionalnych i lokalnych rozdzielają paczki między potrzebujących. Z kolei rolą ośrodków pomocy społecznej jest kwalifikowanie do udziału w programie.

– Problem głodu i niedożywienia jest wciąż bardzo realny w Polsce. Wiele osób nie może pozwolić sobie na pełnowartościowe posiłki, bo często brakuje im pieniędzy na najbardziej podstawowe produkty – mówi Dorota Jezierska, wiceprezes FPBŻ.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane