statystyki

Nie każdy chce inwestować oszczędności w państwowe koncerny

autor: Paulina Szewioła02.01.2020, 20:00
Oskar Sobolewski prawnik w Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy, ekspert Instytutu Emerytalnego

Oskar Sobolewski prawnik w Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy, ekspert Instytutu Emerytalnegoźródło: DGP

Na pytania Pauliny Szewioły odpowiada Oskar Sobolewski, prawnik w Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy, ekspert Instytutu Emerytalnego.

39 proc. pracowników największych firm zdecydowało się przystąpić do PPK – wynika z danych Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). To dużo czy mało?

To wynik poniżej oczekiwań. Biorąc pod uwagę, że w ocenie skutków regulacji (OSR) do ustawy o PPK został zapisany 75-proc. poziom partycypacji, to rezultat niemal dwukrotnie mniejszy nie może zostać uznany za zadowalający. Już dzisiaj PFR zapowiada długi marsz do wysokiego poziomu partycypacji. Pytanie, ile on potrwa. Na razie nikt nie określa żadnych ram czasowych, kiedy te zakładane na początku 75 proc. uda się osiągnąć.

Co powoduje, że to zainteresowanie nie jest większe?

Jednym z powodów, który – obok braku zaufania do państwa – najczęściej pojawiał się podczas rozmów z pracownikami objętymi PPK w pierwszej grupie, była polityka inwestycyjna narzucona przez ustawodawcę na instytucje finansowe.

Zgodnie z treścią ustawy o PPK środki inwestowane w części akcyjnej w 40 proc. muszą zostać zainwestowane w akcje wchodzące w skład indeksu WIG20 (zdominowanego przez spółki państwowe). Wielu pracowników nie było zainteresowanych tym, by ich pieniądze były zainwestowane np. w Orlen, KGHM albo JSW. Ponadto zatrudnieni nie ufają państwu z powodu reformy OFE. I to zarówno tej przeprowadzonej przez poprzednią koalicję, jak i planów obecnej władzy, która pod hasłem prywatyzacji środków z OFE zamierza dokonać zmniejszenia o 15 proc. ich aktywów (w części, która zostanie przeniesiona do IKE).


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • StAAbrA (2020-01-02 21:33) Zgłoś naruszenie 15

    Państwowe koncerny ???!!! - prawdziwe nazwiska POlipów poproszę .... Może być alfabetycznie ... , od litery "D" ... No i , jakby przynależność etniczna , przy okazji , też wskazana ...

    Odpowiedz
  • matylda(2020-04-30 13:35) Zgłoś naruszenie 10

    Proste rozwiązania są najlepsze, a do takich zaliczamy ppk. Zero dokumentów, drobnych druczków, teoretycznie zero zaangażowania, a zyskujemy znacznie sporo, bo mamy dodatkowo pomoc z miejsca pracy

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane