statystyki

Egzamin dla instruktorów narciarstwa w każdym kraju UE

autor: Paulina Szewioła31.12.2019, 16:00
Zawód instruktora narciarstwa jest regulowany na poziomie krajowym w Czechach, we Francji, w Portugalii, Słowacji, Słowenii i na Węgrzech, natomiast w Niemczech, Hiszpanii, Austrii oraz we Włoszech – na poziomie regionalnym.

Zawód instruktora narciarstwa jest regulowany na poziomie krajowym w Czechach, we Francji, w Portugalii, Słowacji, Słowenii i na Węgrzech, natomiast w Niemczech, Hiszpanii, Austrii oraz we Włoszech – na poziomie regionalnym.źródło: ShutterStock

Osoby wykonujące zawód instruktora narciarstwa będą mogły przystąpić do wspólnego testu kształcenia, dzięki któremu mogą pracować w państwach członkowskich UE – przewiduje projekt rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Zgodnie z ustawą o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2272) obywatele UE, którzy ukończyli kształcenie prowadzone na podstawie wspólnej ramy kształcenia albo zdali wspólny test, nie muszą poddawać się procedurze uznania kwalifikacji zawodowych. Mają prawo do podjęcia pracy w zawodzie regulowanym lub działalności w państwie członkowskim innym niż to, w którym uzyskali kwalifikacje zawodowe.

Żeby te regulacje urzeczywistnić na gruncie krajowym, konieczne jest wydanie przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego rozporządzenia, w którym określi on wykaz wspólnych ram kształcenia i wspólnych testów wraz z przyporządkowanymi im polskimi kwalifikacjami. Jego projekt trafił właśnie do konsultacji publicznych. Zgodnie z nim posiadanie kwalifikacji instruktora zawodowego Polskiego Związku Narciarskiego (PZN) uprawnia do przystąpienia do wspólnego testu kształcenia.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane