Główny inspektor sanitarny odzyska wpływ na teren

autor: Agata Szczepańska04.12.2019, 05:13; Aktualizacja: 04.12.2019, 05:19
Wiceminister Cieszyński potwierdza, że pod obrady Sejmu trafi przygotowany wcześniej projekt.

Wiceminister Cieszyński potwierdza, że pod obrady Sejmu trafi przygotowany wcześniej projekt.źródło: ShutterStock

Zmianę struktury organizacyjnej Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS), w ramach której główny inspektor będzie powoływał inspektorów wojewódzkich, a ci z kolei powiatowych – przewiduje nowelizacja ustawy o PIS, którą wczoraj przyjął rząd.

– Ta zmiana pomoże w lepszym wykorzystaniu potencjału 16 tys. pracowników inspekcji – podkreśla wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Przypomnijmy, w 2010 r. zespolono organy inspekcji szczebla powiatowego i wojewódzkiego. Tym samym zarówno minister zdrowia, któremu podlega PIS, jak i Główny Inspektor Sanitarny (GIS), który nadzoruje działania sanitarno-epidemiologiczne w terenie, zostali pozbawieni realnych instrumentów oddziaływania na podległe im służby. Projektowana nowela przywraca pionową strukturę inspekcji. GIS będzie sprawował nadzór w obszarze zdrowia publicznego i koordynował działalność organów inspekcji; inspektorzy wojewódzcy i powiatowi podlegać będą wojewodom.

Warto zaznaczyć, że projekt ten był już raz przyjęty przez rząd – na ostatnim posiedzeniu poprzedniej Rady Ministrów. Skierowano go również do Sejmu, jednak już po ostatnim posiedzeniu parlamentu wcześniejszej kadencji.


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • gosc(2019-12-04 08:49) Zgłoś naruszenie 00

    na tej górze to nic nie robią tylko najpierw scalają, później powracają do tego co juz bylo i tak im ten dobrobyt przy dobrze płatnym stołku mija z roku na rok

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane