statystyki

Główny inspektor sanitarny odzyska wpływ na teren

autor: Agata Szczepańska04.12.2019, 05:13; Aktualizacja: 04.12.2019, 05:19
Wiceminister Cieszyński potwierdza, że pod obrady Sejmu trafi przygotowany wcześniej projekt.

Wiceminister Cieszyński potwierdza, że pod obrady Sejmu trafi przygotowany wcześniej projekt.źródło: ShutterStock

Zmianę struktury organizacyjnej Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS), w ramach której główny inspektor będzie powoływał inspektorów wojewódzkich, a ci z kolei powiatowych – przewiduje nowelizacja ustawy o PIS, którą wczoraj przyjął rząd.

– Ta zmiana pomoże w lepszym wykorzystaniu potencjału 16 tys. pracowników inspekcji – podkreśla wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Przypomnijmy, w 2010 r. zespolono organy inspekcji szczebla powiatowego i wojewódzkiego. Tym samym zarówno minister zdrowia, któremu podlega PIS, jak i Główny Inspektor Sanitarny (GIS), który nadzoruje działania sanitarno-epidemiologiczne w terenie, zostali pozbawieni realnych instrumentów oddziaływania na podległe im służby. Projektowana nowela przywraca pionową strukturę inspekcji. GIS będzie sprawował nadzór w obszarze zdrowia publicznego i koordynował działalność organów inspekcji; inspektorzy wojewódzcy i powiatowi podlegać będą wojewodom.

Warto zaznaczyć, że projekt ten był już raz przyjęty przez rząd – na ostatnim posiedzeniu poprzedniej Rady Ministrów. Skierowano go również do Sejmu, jednak już po ostatnim posiedzeniu parlamentu wcześniejszej kadencji.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • gosc(2019-12-04 08:49) Zgłoś naruszenie 00

    na tej górze to nic nie robią tylko najpierw scalają, później powracają do tego co juz bylo i tak im ten dobrobyt przy dobrze płatnym stołku mija z roku na rok

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane