statystyki

Potrzebny dłuższy monitoring skuteczności dotacji dla bezrobotnych

autor: Michalina Topolewska03.12.2019, 16:00
Resort rodziny co roku sprawdza skuteczność poszczególnych instrumentów rynku pracy, w tym również dotacji na uruchomienie firmy.

Resort rodziny co roku sprawdza skuteczność poszczególnych instrumentów rynku pracy, w tym również dotacji na uruchomienie firmy.źródło: ShutterStock

Minimum trzy lata powinien trwać czas badania efektywności przyznawania osobom bezrobotnym wsparcia na uruchomienie działalności gospodarczej. Taki postulat przedstawił Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców (RMiŚP) w wystąpieniu skierowanym do Marleny Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jest ono związane z jedną z najczęściej wykorzystywanych form aktywizacji zawodowej, przewidzianej w art. 49 pkt 7 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1482 ze zm.). Zgodnie z nim powiatowy urząd pracy może przyznać osobie bezrobotnej lub poszukującej pracy jednorazowo pieniądze na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa. Wysokość takiej dotacji może zaś wynosić nie więcej niż sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Dodatkowo osoba, która otrzymała środki z Funduszu Pracy, jest zobowiązana do prowadzenia własnego biznesu w okresie 12 miesięcy od rozpoczęcia działalności (jeśli będzie on krótszy, będzie musiała oddać dotację).


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane