statystyki

Potrzebny dłuższy monitoring skuteczności dotacji dla bezrobotnych

autor: Michalina Topolewska03.12.2019, 16:00
Resort rodziny co roku sprawdza skuteczność poszczególnych instrumentów rynku pracy, w tym również dotacji na uruchomienie firmy.

Resort rodziny co roku sprawdza skuteczność poszczególnych instrumentów rynku pracy, w tym również dotacji na uruchomienie firmy.źródło: ShutterStock

Minimum trzy lata powinien trwać czas badania efektywności przyznawania osobom bezrobotnym wsparcia na uruchomienie działalności gospodarczej. Taki postulat przedstawił Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców (RMiŚP) w wystąpieniu skierowanym do Marleny Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jest ono związane z jedną z najczęściej wykorzystywanych form aktywizacji zawodowej, przewidzianej w art. 49 pkt 7 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1482 ze zm.). Zgodnie z nim powiatowy urząd pracy może przyznać osobie bezrobotnej lub poszukującej pracy jednorazowo pieniądze na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa. Wysokość takiej dotacji może zaś wynosić nie więcej niż sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Dodatkowo osoba, która otrzymała środki z Funduszu Pracy, jest zobowiązana do prowadzenia własnego biznesu w okresie 12 miesięcy od rozpoczęcia działalności (jeśli będzie on krótszy, będzie musiała oddać dotację).


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane