statystyki

Jak obliczyć zasiłek chorobowy dla zleceniobiorcy zarządzającego przedsiębiorstwem

autor: Izabela Nowacka28.11.2019, 11:35; Aktualizacja: 28.11.2019, 11:35
Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Polski są m.in. zleceniobiorcami. Są nimi osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Polski są m.in. zleceniobiorcami. Są nimi osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.źródło: ShutterStock

Osoba zarządza spółką na podstawie kontraktu menedżerskiego w ramach własnej działalności gospodarczej. Podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnie chorobowemu, od kilku lat.

Wynagrodzenie z kontraktu wynosi 17 000 zł miesięcznie, a do końca 2018 r. było to 16 000 zł. W listopadzie br. osoba ta zachorowała. W 2018 r. u menedżera wystąpiło przekroczenie rocznej kwoty granicznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych i w tym roku we wrześniu również został przekroczony limit 30-krotności. Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku dla tej osoby? O jakie składki pomniejszać podstawę wymiaru składki chorobowej?

odpowiedź

Przy takim miesięcznym przychodzie menedżera podlegającego ubezpieczeniu chorobowemu na życzenie podstawa wymiaru składki chorobowej nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 250 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wysokość tej podstawy ma wpływ na podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, przy czym odliczenie zawsze stanowi 13,71 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe.

Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Polski są m.in. zleceniobiorcami. Są nimi osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Kontrakt menedżerski nie został więc wprost wymieniony w art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych. Nie znaczy to jednak, że ‒ tak jak umowa o dzieło ‒ im nie podlega. Istotne w tym zakresie są przepisy kodeksu cywilnego. Nie zawiera on uregulowań dotyczących umowy menedżerskiej, ale stanowi, że do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu (art. 750 k.c.). A taki rodzaj umowy już jest wymieniony w ustawie systemowej jako tytuł do ubezpieczeń. Kontrakt menedżerski jest umową nienazwaną, czyli taką, której przedmiotem jest czynność prawna o treści nietożsamej w wystarczającym stopniu z żadną umową regulowaną przepisami kodeksu cywilnego oraz innych aktów prawnych. Dlatego w zależności od postanowień i ułożenia wzajemnych relacji między stronami kontrakt menedżerski może być umową o pracę lub umową-zleceniem, przy czym w praktyce zdecydowanie częściej spotykane są kontrakty mające cechy umowy-zlecenia. Menedżer zarządza przedsiębiorstwem w imieniu i na rzecz spółki, dokładając należytej staranności przy wykonywaniu działań, co jest domeną umów-zleceń.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane