Przedsiębiorcy mogą uzyskać zaświadczenia o tym, że nie mają zaległości w ZUS przez internet, korzystając z serwisu Biznes.gov.pl; usługa ta jest bezpłatna - informuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

"Jako przedsiębiorca możesz niejednokrotnie potrzebować zaświadczenia o tym, że nie masz zaległości w ZUS. Taka informacja jest potrzebna m.in. gdy starasz się o kredyt lub startujesz w przetargach publicznych. Teraz uzyskasz takie zaświadczenie przez internet, korzystając z serwisu Biznes.gov.pl. Usługa wydania zaświadczenia jest bezpłatna. Na dokument będziesz czekać nie dłużej niż 7 dni" - czytamy we wtorkowym komunikacie MPiT.

Zaznaczono w nim, że zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek to jedno z najbardziej popularnych zaświadczeń, które ZUS wydaje przedsiębiorcom. Do tej pory elektroniczny wniosek o takie zaświadczenie można było do tej pory złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS. Teraz złożenie wniosku i odbiór zaświadczenia są możliwe także przez serwis Biznes.gov.pl.

"Na Biznes.gov.pl oferujemy już bardzo popularną usługę +niezalegania w podatkach+. Dołączenie usługi +niezalegania w ZUS+ przybliża nas do realizacji postulatu +cyfrowego jednego okienka+. To także kolejny krok w rozwoju portalu oraz uproszczeniu życia małych i średnich przedsiębiorców – mówi cytowana w komunikacie minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Wskazano w nim, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych systematycznie stara się udostępniać swoim klientom nowoczesne rozwiązania w zakresie świadczonych usług. "Chcemy by jak najwięcej naszych usług było dostępnych przez internet także za pośrednictwem innych instytucji państwa i przy jak najszerszym wykorzystaniu wszelkich stron administracji publicznej. Usługi ZUS muszą być dostępne dla naszych klientów na wyciągnięcie ręki" - powiedziała, cytowana, prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

MPiT informuje, że do zrealizowana usługi przez internet przedsiębiorca potrzebuje Profilu Zaufanego lub e-dowodu, by zalogować się do serwisu Biznes.gov.pl. "Jeśli jeszcze nie masz profilu na PUE ZUS, założysz go w jednym z kroków usługi. Dane w Twoim wniosku będą w znacznej części wypełnione, co jest dużym ułatwieniem. Będziesz potrzebował dopisać tylko cel uzyskania zaświadczenia, liczbę egzemplarzy i miejscowość, z której składasz wniosek. Tak przygotowany dokument podpiszesz Profilem Zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym i trafi on do realizacji w ZUS" - czytamy w komunikacie.

"Odpowiedź z ZUS pojawi się na Biznes.gov.pl, o czym powiadomimy Cię e-mailem lub SMS-em. Twoje zaświadczenie będzie gotowe do odebrania po zalogowaniu się do konta Biznes.gov.pl, w zakładce +Moje sprawy+. Dokument możesz też odebrać na portalu PUE ZUS, w skrzynce odbiorczej" - podano.

Resort informuje, że usługę "Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS" można zrealizować pod adresem: www.biznes.gov.pl/pl/firma/zus/chce-rozliczac-zus/proc_750-zaswiadczenie-o-niezaleganiu-zus.