O co chodzi ze zniesieniem trzydziestokrotności? Wszystko, co musisz wiedzieć

autor: Karolina Nowakowska19.11.2019, 07:55; Aktualizacja: 19.11.2019, 10:22
Tłumaczymy, jakie konsekwencje ma zniesienie trzydziestokrotności

Tłumaczymy, jakie konsekwencje ma zniesienie trzydziestokrotnościźródło: ShutterStock

Zniesienie trzydziestokrotności to najgorętszy temat polityczny ostatnich tygodni. Dziś ma się odbyć pierwsze czytanie ustawy. Wyjaśniamy o co w niej chodzi:

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (14)

  • Wycofanie zniesienia limitu 30 krotnosci(2019-11-19 16:47) Zgłoś naruszenie 21

    PiS wycofalo projekt zniesienia 30-krotnosci. Maksymalna emerytura w wysokosci 2,5 krotnosci powinna pozostac.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Piotr (miedziowy)(2019-11-19 14:01) Zgłoś naruszenie 10

    Zniesienie limitu 30-krotności to kolejny skok na kasę dobrze zarabiających, by rozdawać biednym. Do 31.12.1998 r. nie było limitu, składki były płacone od całych zarobków. Po wprowadzeniu reformy ZUS-u każdemu wyliczono kapitał początkowy stosując gilotynę 30-krotności, nadwyżka zgodnie z prawem (???) została za... . Pieniądze dla pokrycia kapitału początkowego miały pochodzić z prywatyzacji majątku państwowego. I co? I nic, pieniądze się rozeszły, a aktualnie pracujący muszą płacić bieżące emerytury dla pobierających świadczenia. Kto zagwarantuje, że po kilku latach nie stanie się tak samo? Czy ktoś słyszał że PIS chce sprawiedliwie oddać to co zostało za... ???

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2019-11-19 13:00) Zgłoś naruszenie 51

    a co mnie obchodzi Jutro --system jest Solidarny ...Niech płacą na ZUS tak samo jak My . jak Im ukradnie to w przyszłości jakiś Tusk to tak samo jak MI.

    Odpowiedz
  • kris(2019-11-19 12:58) Zgłoś naruszenie 00

    mam rozumieć że TYLKO ok 370 tys polaków zarabia powyżej 12k pln miesięcznie?

    Odpowiedz
  • IMHO(2019-11-19 11:28) Zgłoś naruszenie 60

    W pierwszej kolejności należy się zająć zatrudniającymi na czarno i wypłacającymi część wynagrodzenia pod stołem. To tam uciekają miliardy złotych podatków i składek do ZUS.

    Odpowiedz
  • Akurat(2019-11-19 11:28) Zgłoś naruszenie 00

    Niezła ściema, takie działanie niczym się nie różni od pożyczki - dziś dostajemy więcej kasy z zus, ale później musimy to oddać przyszłym emerytom, więc jaki tu budżet bez deficytu?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Amira(2019-11-19 10:59) Zgłoś naruszenie 00

    premier z prezesem chce zabić kurę która znosi złote jaja

    Odpowiedz
  • 40 krotność(2019-11-19 10:12) Zgłoś naruszenie 12

    A może na początek zrobić zamiast 30 - 40 krotność ?

    Odpowiedz
  • ggg(2019-11-19 10:04) Zgłoś naruszenie 43

    30-krotność została wprowadzona aby ograniczyć GIGANTYCZNE WYŁUDZENIA z ZUS na fikcyjne umowy. Przykład: Umowa z ciężarną na kwotę 70 tys zł/m-c. Płaci się 1 składkę ZUS. Potem L4 i zus płaci 100% za okres ciąży i urlopu macierzyńskiego. Pis strzela sobie w kolano.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Lac(2019-11-19 08:38) Zgłoś naruszenie 112

    Mniej popularne, ale sprawiedliwie społecznie i bardziej korzystne byłoby zlikwidowanie KRUS. Budżet w takiej sytuacji miałby nadwyżkę.

    Odpowiedz