statystyki

Czy ZUS jest związany decyzją wydaną wcześniej przez NFZ

autor: Marcin Nagórek17.11.2019, 13:30
W ocenie opisywanej sytuacji pomocne może być stanowisko zawarte w wyroku Sądu Okręgowego w Olsztynie z 6 września 2017 r., sygn. akt IV U 706/17. Sąd ten wskazał, że zarówno organ rentowy, jak i w konsekwencji sąd rozpoznający odwołanie od decyzji organu rentowego związane są podstawą podlegania ubezpieczeniu ustaloną w decyzji NFZ.

W ocenie opisywanej sytuacji pomocne może być stanowisko zawarte w wyroku Sądu Okręgowego w Olsztynie z 6 września 2017 r., sygn. akt IV U 706/17. Sąd ten wskazał, że zarówno organ rentowy, jak i w konsekwencji sąd rozpoznający odwołanie od decyzji organu rentowego związane są podstawą podlegania ubezpieczeniu ustaloną w decyzji NFZ.źródło: ShutterStock

Zakład Ubezpieczeń Społecznych decyzją ustalił podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne dla pracownika naszej spółki – rzekomo wykonywał umowę zlecenie, a nie umowę o dzieło. W uzasadnieniu podał, że uprzednio NFZ uznał w decyzji, iż istnieje obowiązek zapłaty składek na to ubezpieczenie, a pracownik się od niej nie odwołał. Czy w tej sytuacji spółka jako płatnik może kwestionować decyzję ZUS o wysokości składek?

Na mocy art. 6 ust. 1 pkt 4 i art. 12 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Podstawę wymiaru składek zleceniobiorców stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Kluczowy jest jednak art. 109 ust. 1 o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zgodnie z którym dyrektor oddziału wojewódzkiego funduszu rozpatruje indywidualne sprawy z zakresu ubezpieczenia zdrowotnego. Do indywidualnych spraw z zakresu ubezpieczenia zdrowotnego zalicza się sprawy dotyczące objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym i ustalenia prawa do świadczeń. Do tych spraw nie należą sprawy z zakresu wymierzania i pobierania składek na ubezpieczenie zdrowotne należące do właściwości organów ubezpieczeń społecznych. W wyroku NSA z 6 sierpnia 2019 r., sygn. akt II GSK 1697/17, wskazano zaś, że w odrębnym postępowaniu prowadzonym przed dyrektorem oddziału wojewódzkiego NFZ rozstrzygana jest kwestia podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu, a dopiero w razie stwierdzenia, że dana osoba podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu, możliwe jest wydanie w innym postępowaniu prowadzonym przez ZUS decyzji wymierzającej należną składkę na to ubezpieczenie. Jak widać, istnieje w tym miejscu dualizm kompetencyjny NFZ i ZUS.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane