Karta Dużej Rodziny w formie aplikacji bezpłatna do końca roku

autor: Michalina Topolewska13.11.2019, 07:48; Aktualizacja: 13.11.2019, 07:48
Posiadacze tradycyjnej Karty Dużej Rodziny (KDR), którzy do tej pory nie wystąpili o jej elektroniczną formę, powinni zrobić to do 31 grudnia br. Wtedy nie będą musieli za nią płacić.

Posiadacze tradycyjnej Karty Dużej Rodziny (KDR), którzy do tej pory nie wystąpili o jej elektroniczną formę, powinni zrobić to do 31 grudnia br. Wtedy nie będą musieli za nią płacić.źródło: ShutterStock

Posiadacze tradycyjnej Karty Dużej Rodziny (KDR), którzy do tej pory nie wystąpili o jej elektroniczną formę, powinni zrobić to do 31 grudnia br. Wtedy nie będą musieli za nią płacić.

Wprowadzona w 2014 r. KDR pierwotnie miała formę wyłącznie plastikowego dokumentu. Dopiero od 1 stycznia 2018 r. wprowadzono ją w formie aplikacji na telefon – mKDR. Jej posiadanie ułatwia korzystanie z ulg i zniżek przysługujących rodzinom wielodzietnym oraz pozwala lokalizować miejsca, w których są one udzielane. Osoby, które uzyskały KDR do końca 2017 r., zostały objęte dwuletnim okresem przejściowym, w ramach którego nie muszą wnosić opłaty za uzyskanie mKDR.

Gdy jednak zgłoszą się do gminy po 1 stycznia 2020 r., będą ich obowiązywać takie same reguły jak w przypadku osób występujących o kartę po raz pierwszy. Co do zasady KDR jest przyznawana bezpłatnie, ale art. 13 ust. 1a ustawy z 5 grudnia 2014 r. o KDR (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1390 ze zm.) przewiduje pewien wyjątek. Zgodnie z nim wydanie karty podlega opłacie wynoszącej 9,21 zł, jeśli członkowi rodziny wielodzietnej został już przyznany tradycyjny dokument i po jakimś czasie wnioskuje o samą aplikację. Opłatę ponosi się również wtedy, gdy najpierw osoba uzyskała mKDR i dopiero potem uznała, że przyda jej się też forma papierowa.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane