statystyki

Coraz więcej samorządów wspiera rodziny wielodzietne

autor: Michalina Topolewska06.11.2019, 07:36; Aktualizacja: 06.11.2019, 08:18
Poza gminami swoje KDR mogą ustanawiać też powiaty oraz samorządy wojewódzkie

Poza gminami swoje KDR mogą ustanawiać też powiaty oraz samorządy wojewódzkieźródło: ShutterStock

Dzięki Karcie Dużej Rodziny można mniej płacić za śmieci oraz za pobyt dziecka w żłobku. Popularne są też zniżki na bilety komunikacji miejskiej oraz korzystanie z obiektów sportowych czy instytucji kultury.

Już 490 gmin ma własne Karty Dużej Rodziny (KDR), które pozwalają korzystać z różnego rodzaju ulg i zniżek zarówno w podległych im instytucjach, jak i u przedsiębiorców, którzy zdecydują się podpisać z nimi porozumienie. Tak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) obejmujących pierwsze półrocze 2019 r. To oznacza, że liczba samorządów wspierających rodziny wielodzietne systematycznie rośnie, podobnie jak zakres dostępnych na podstawie takich kart rabatów.

Mało w powiatach

Wprowadzenie samorządowej KDR wymaga podjęcia uchwały przez radnych, a pierwszą gminą, która się na to zdecydowała, był Wrocław, w którym karta funkcjonuje od 2005 r. Za przykładem stolicy Dolnego Śląska poszły kolejne miasta (Grodzisk Mazowiecki w 2008 r., Bielsko-Biała, Bytom, Gdańsk w 2010 r.), dzięki czemu w 2013 r. programy skierowane do rodzin wielodzietnych miało 60 samorządów. Potem było jeszcze lepiej, bo w 2015 r. liczba gminnych kart wzrosła do 406, a dwa lata później było ich 456. Ta tendencja utrzymała się też w 2018 r. (476 KDR) oraz w br., przy czym nie jest ona tak spektakularna jak wcześniej.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane