statystyki

Coraz więcej samorządów wspiera rodziny wielodzietne

autor: Michalina Topolewska06.11.2019, 07:36; Aktualizacja: 06.11.2019, 08:18
Poza gminami swoje KDR mogą ustanawiać też powiaty oraz samorządy wojewódzkie

Poza gminami swoje KDR mogą ustanawiać też powiaty oraz samorządy wojewódzkieźródło: ShutterStock

Dzięki Karcie Dużej Rodziny można mniej płacić za śmieci oraz za pobyt dziecka w żłobku. Popularne są też zniżki na bilety komunikacji miejskiej oraz korzystanie z obiektów sportowych czy instytucji kultury.

Już 490 gmin ma własne Karty Dużej Rodziny (KDR), które pozwalają korzystać z różnego rodzaju ulg i zniżek zarówno w podległych im instytucjach, jak i u przedsiębiorców, którzy zdecydują się podpisać z nimi porozumienie. Tak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) obejmujących pierwsze półrocze 2019 r. To oznacza, że liczba samorządów wspierających rodziny wielodzietne systematycznie rośnie, podobnie jak zakres dostępnych na podstawie takich kart rabatów.

Mało w powiatach

Wprowadzenie samorządowej KDR wymaga podjęcia uchwały przez radnych, a pierwszą gminą, która się na to zdecydowała, był Wrocław, w którym karta funkcjonuje od 2005 r. Za przykładem stolicy Dolnego Śląska poszły kolejne miasta (Grodzisk Mazowiecki w 2008 r., Bielsko-Biała, Bytom, Gdańsk w 2010 r.), dzięki czemu w 2013 r. programy skierowane do rodzin wielodzietnych miało 60 samorządów. Potem było jeszcze lepiej, bo w 2015 r. liczba gminnych kart wzrosła do 406, a dwa lata później było ich 456. Ta tendencja utrzymała się też w 2018 r. (476 KDR) oraz w br., przy czym nie jest ona tak spektakularna jak wcześniej.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane