statystyki

Odszkodowanie z tytułu utraconego przez przyszłego pracownika zarobku. Czy wlicza się do wymiaru składek?

autor: Paulina Szewioła15.10.2019, 18:00; Aktualizacja: 15.10.2019, 18:03
Odszkodowanie z tytułu utraconego przez przyszłego pracownika zarobku, w okresie przed objęciem przez niego nowej posady, nie wlicza się do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne – uznał ZUS.

Odszkodowanie z tytułu utraconego przez przyszłego pracownika zarobku, w okresie przed objęciem przez niego nowej posady, nie wlicza się do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne – uznał ZUS.źródło: ShutterStock

Odszkodowanie z tytułu utraconego przez przyszłego pracownika zarobku, w okresie przed objęciem przez niego nowej posady, nie wlicza się do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne – uznał ZUS.

Sprawa dotyczy spółki, która zawarła umowę o pracę z osobą, która pozostawała w dniu jej podpisania w stosunku pracy z innym pracodawcą. Na jej podstawie firma będzie zatrudniała przyszłego pracownika na czas nieokreślony od 1 lipca 2020 r. Powodem jego zatrudnienia jest jego specjalistyczna wiedza i unikalne doświadczenie. Jednak ze względu na zajmowane u poprzedniego pracodawcy stanowisko pracownik podlega ograniczeniom wynikającym z ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1393).

W konsekwencji przez rok od zakończenia obecnej pracy nie może on być zatrudniony lub wykonywać innych zajęć u nowego pracodawcy, jeżeli brał udział w wydaniu rozstrzygnięcia w sprawach indywidualnych, które jego dotyczą. Powyższe ustawowe ograniczenie oznacza w praktyce, że w tym czasie (który kończy się 30 czerwca 2020 r.) przyszły pracownik nie może być zatrudniony przez spółkę.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane