Niepełnosprawny sam wybierze asystenta

autor: Michalina Topolewska02.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 02.10.2019, 08:09
niepełnosprawny

80 mln zł w 2019 r. i 2020 r. MRPiPS zamierza przeznaczyć na zapewnienie asystentów dla osób niepełnosprawnychźródło: ShutterStock

Gmina lub powiat powinny umożliwić osobie z dysfunkcją zdrowotną wybór asystenta, który będzie jej pomagał w wykonywaniu różnych czynności życia codziennego.

Informuje o tym Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) w związku ze startem nowego programu wsparcia skierowanego do osób z dysfunkcjami zdrowotnymi, do którego mogą zgłaszać się samorządy. Co do zasady z usług asystenta – w wymiarze 30 godzin miesięcznie – będą mogły skorzystać osoby z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (nie będą za to ponosić żadnych opłat). Jednak aby samorząd mógł im przyznać takie wsparcie, konieczne będzie złożenie tzw. karty zgłoszenia. Powinny być w niej podane imię i nazwisko niepełnosprawnego, data urodzenia, adres, dane kontaktowe (np. telefon lub e-mail), a także informacje na temat ograniczeń w zakresie komunikowania lub poruszania się. Wzór karty zostanie określony przez ministerstwo.

Natomiast kolejne zgłoszenia potrzeby przyznania asystenta będą mogły być składane również osobiście, telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej. Jednocześnie uczestnik programu lub jego opiekun będą zobowiązani do aktualizowania danych w karcie w przypadku ich zmiany. Co istotne, w okresie korzystania z pomocy asystenta osoba niepełnosprawna nie będzie mogła mieć świadczonych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania (w tym specjalistycznych), które są przyznawane na podstawie ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1507 ze zm.). Ponadto nie będzie możliwości łączenia wsparcia ze strony asystenta oraz z innego programu resortu rodziny, a mianowicie „Opieki wytchnieniowej”.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane