statystyki

UODO nie pomaga przedsiębiorcom w podpisywaniu umów o PPK

autor: Zuzanna Prandecka-Walek24.09.2019, 07:39; Aktualizacja: 24.09.2019, 10:29
UODO uważa, że adres e-mail i numer telefonu można przekazać TFI wyłącznie wtedy, gdy pracownik wyrazi wcześniej zgodę na przetwarzanie tych danych osobowych.

UODO uważa, że adres e-mail i numer telefonu można przekazać TFI wyłącznie wtedy, gdy pracownik wyrazi wcześniej zgodę na przetwarzanie tych danych osobowych.źródło: ShutterStock

Czy przekazując te dane do TFI, musimy mieć zgodę zatrudnionego na przetwarzanie jego danych osobowych? Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych uważa, że tak. Resort pracy i eksperci twierdzą, że nie. To nadmierny wymóg. Podstawa prawna do tego wynika wprost z ustawy o pracowniczych planach kapitałowych – przekonują.

  

UODO uważa, że adres e-mail i numer telefonu można przekazać TFI wyłącznie wtedy, gdy pracownik wyrazi wcześniej zgodę na przetwarzanie tych danych osobowych. Organu nadzoru nie przekonuje, że podstawa do tego jest w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych. W newsletterze wysłanym do inspektorów ochrony danych pisze wyraźnie i stanowczo, że dane identyfikujące uczestników pracowniczych planów kapitałowych należy przekazywać na podstawie zgody. A art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PPK nie wystarczy, by nimi rozporządzać.

Stanowisko urzędu to duże zaskoczenie, bo dotychczas dominował pogląd, że w opisywanym przypadku zgoda wymagana przez RODO nie jest potrzebna. – Podstawą przetwarzania danych kontaktowych przez instytucję finansową jest niezbędność do wykonania umowy z pracownikiem, a więc przesłanka z art. 6 ust. 1 pkt b RODO – tłumaczy dr Paweł Litwiński, adwokat w kancelarii Barta Litwiński. A Katarzyna Sawicka, senior associate w kancelarii Maruta Wachta, dodaje, że uzasadnieniem dla przekazania danych takich, jak e-mail czy numer telefonu, jest realizacja jednego z celów ustawy o PPK, tj. umożliwienie skutecznego kontaktu pomiędzy instytucją finansową a uczestnikiem tego systemu. 


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • nerka(2019-10-10 13:34) Zgłoś naruszenie 30

    chyba można było to uregulować ustawą ale ok, na początku zawsze są schody więc nie dziwne że i w ppk pojawiły się jakieś nieprzewidziane wcześniej sytuacje

    Odpowiedz
  • udzia(2019-09-26 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    tylko ppk przecież i tak musi być wdrożone w firmach, także wszyscy muszą się dogadać żeby sprawnie to szło. Myślę, że może dlatego to tak wygląda bo u na to jest nowość i nie każdy jeszcze wie jak ma do tego tematu się zabrać

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane