statystyki

Nie wszyscy przedsiębiorcy zapłacą niższe składki na ZUS

autor: Bożena Wiktorowska24.09.2019, 07:33; Aktualizacja: 24.09.2019, 07:59
Zgodnie z zapowiedziami w rozmowach mają uczestniczyć zarówno rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, jak i politycy i eksperci.

Zgodnie z zapowiedziami w rozmowach mają uczestniczyć zarówno rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, jak i politycy i eksperci.źródło: ShutterStock

Nie wszyscy prowadzący działalność gospodarczą skorzystają z najnowszej propozycji obniżenia składek na ZUS – ostrzegają Pracodawcy RP. Na ten sam problem zwraca uwagę Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

W specjalnie wydanym oświadczeniu minister Abramowicz podkreśla, że z najnowszej propozycji nie będzie mogło skorzystać około 950 tys. przedsiębiorców, którzy nadal będą płacić składki ryczałtem. Dlaczego? Otóż premier Morawiecki zaproponował, żeby zmniejszenie o 500 zł miesięcznej składki do ZUS dotyczyło wyłącznie małych i średnich firm, którzy spełnią jednoznaczne kryteria – przychody będą wynosić do 10 tys. zł miesięcznie a dochód – do 6 tys.

Trzeba je wypełnić jednocześnie. Abramowicz zwraca uwagę, że większość małych przedsiębiorców uzyskuje miesięczny dochód mniejszy niż 6 tys. zł, a więc niczym (oprócz tego, że mają przychód większy od 10 tys. zł. miesięcznie) nie różnią się od tych, którzy będą uprawnieni do zapłacenia ZUS od dochodu. Utrzymanie siebie i rodziny oraz inwestycje w rozwój firmy mogą być finansowane wyłącznie z dochodu, wyższy od 10 tys. zł miesięcznie przychód nie ma zupełnie na to wpływu. Dlatego z zapowiadanej reformy będzie mogło skorzystać wyłącznie około 250 tys. przedsiębiorców, czyli co dziesiąty prowadzący działalność gospodarczą. Ale i tak nowe rozwiązanie jest chwalone.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (8)

 • igła(2019-09-24 09:24) Zgłoś naruszenie 65

  Zapłacą mniejszy ZUS co da w przyszłości niższą emeryturę, ale za to dziś zapłacą wyższy podatek. PiS i tak okradnie przedsiębiorców.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Dziękujemy!(2019-09-24 16:57) Zgłoś naruszenie 53

  Super! Nie może być tak, by mała firemka, która ma miesięcznie 3 lu 4 tys dochodu płaciła wysoki prawie 1400zl ryczałt, tak jak ci, którzy mają dochód dużo większy. Brawo PiS!!!!! Poprawiliście poprzedniego, niedopracowanego gniota - sorry. Zrobiliście to na słowa krytyki i prośby nas, małych przedsiębiorstw. Pierwsza władza, która słucha ludzi i spełnia obietnice wyborcze.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • SZKODA SŁÓW(2019-09-24 17:01) Zgłoś naruszenie 32

  PRECZ Z CENZURA NA DER DZIENNIK GP!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane