statystyki

Nie wszyscy przedsiębiorcy zapłacą niższe składki na ZUS

autor: Bożena Wiktorowska24.09.2019, 07:33; Aktualizacja: 24.09.2019, 07:59
Zgodnie z zapowiedziami w rozmowach mają uczestniczyć zarówno rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, jak i politycy i eksperci.

Zgodnie z zapowiedziami w rozmowach mają uczestniczyć zarówno rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, jak i politycy i eksperci.źródło: ShutterStock

Nie wszyscy prowadzący działalność gospodarczą skorzystają z najnowszej propozycji obniżenia składek na ZUS – ostrzegają Pracodawcy RP. Na ten sam problem zwraca uwagę Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

W specjalnie wydanym oświadczeniu minister Abramowicz podkreśla, że z najnowszej propozycji nie będzie mogło skorzystać około 950 tys. przedsiębiorców, którzy nadal będą płacić składki ryczałtem. Dlaczego? Otóż premier Morawiecki zaproponował, żeby zmniejszenie o 500 zł miesięcznej składki do ZUS dotyczyło wyłącznie małych i średnich firm, którzy spełnią jednoznaczne kryteria – przychody będą wynosić do 10 tys. zł miesięcznie a dochód – do 6 tys.

Trzeba je wypełnić jednocześnie. Abramowicz zwraca uwagę, że większość małych przedsiębiorców uzyskuje miesięczny dochód mniejszy niż 6 tys. zł, a więc niczym (oprócz tego, że mają przychód większy od 10 tys. zł. miesięcznie) nie różnią się od tych, którzy będą uprawnieni do zapłacenia ZUS od dochodu. Utrzymanie siebie i rodziny oraz inwestycje w rozwój firmy mogą być finansowane wyłącznie z dochodu, wyższy od 10 tys. zł miesięcznie przychód nie ma zupełnie na to wpływu. Dlatego z zapowiadanej reformy będzie mogło skorzystać wyłącznie około 250 tys. przedsiębiorców, czyli co dziesiąty prowadzący działalność gospodarczą. Ale i tak nowe rozwiązanie jest chwalone.


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (8)

 • igła(2019-09-24 09:24) Zgłoś naruszenie 65

  Zapłacą mniejszy ZUS co da w przyszłości niższą emeryturę, ale za to dziś zapłacą wyższy podatek. PiS i tak okradnie przedsiębiorców.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Dziękujemy!(2019-09-24 16:57) Zgłoś naruszenie 53

  Super! Nie może być tak, by mała firemka, która ma miesięcznie 3 lu 4 tys dochodu płaciła wysoki prawie 1400zl ryczałt, tak jak ci, którzy mają dochód dużo większy. Brawo PiS!!!!! Poprawiliście poprzedniego, niedopracowanego gniota - sorry. Zrobiliście to na słowa krytyki i prośby nas, małych przedsiębiorstw. Pierwsza władza, która słucha ludzi i spełnia obietnice wyborcze.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • SZKODA SŁÓW(2019-09-24 17:01) Zgłoś naruszenie 32

  PRECZ Z CENZURA NA DER DZIENNIK GP!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane