statystyki

Przedsiębiorca współpracujący z inną firmą nie traci małego ZUS

autor: Bożena Wiktorowska12.08.2019, 10:15; Aktualizacja: 12.08.2019, 10:15
W przypadku zbiegu dwóch tytułów do podlegania ubezpieczeniu można wybrać jeden z nich – stwierdził oddział ZUS w Lublinie.

W przypadku zbiegu dwóch tytułów do podlegania ubezpieczeniu można wybrać jeden z nich – stwierdził oddział ZUS w Lublinie.źródło: ShutterStock

W przypadku zbiegu dwóch tytułów do podlegania ubezpieczeniu można wybrać jeden z nich – stwierdził oddział ZUS w Lublinie.

W tym przypadku chodziło o przedsiębiorcę, który podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Przy czym wnioskodawca chciał skorzystać z możliwości opłacania małego ZUS, nie rezygnując ze współpracy z firmą swojej żony.

Jak stwierdził ZUS, najważniejszą kwestią przy wyborze tytułu podlegania ubezpieczeniu jest spełnienie wszystkich warunków niezbędnych do skorzystania z możliwości opłacania składek w zależności od osiągniętego przychodu. W przypadku korzystania z małego ZUS roczny przychód z tytułu prowadzenia firmy nie może przekroczyć trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu w poprzednim roku kalendarzowym. Najniższa podstawa wymiaru składek nie może być niższa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, a jej maksymalna wielkość nie może przekroczyć 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. W przypadku osoby spełniającej takie warunki najniższą podstawę wymiaru składek wynikającą z przychodu ustala się na dany rok kalendarzowy. Jak wygląda wybór tytułu ubezpieczenia w przypadku zbiegu? Otóż osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami podlega temu, które powstało najwcześniej. Może także na swój wniosek zostać dobrowolnie objęta ubezpieczeniami z innych tytułów, ale wówczas musi płacić wyższe składki.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane