statystyki

Zaświadczenie do becikowego. Czy potrzebna jest pieczątka lekarza?

autor: Michalina Topolewska18.06.2019, 18:00
Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od publikacji rozporządzenia w Dzienniku Ustaw.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od publikacji rozporządzenia w Dzienniku Ustaw.źródło: ShutterStock

Brak pieczątki lekarza lub położnej, którzy wystawili rodzicowi dokument uprawniający do ubiegania się o świadczenia związane z narodzinami dziecka, nie spowoduje już, że zostanie on odrzucony przez gminę.

To efekt zmian przewidzianych w projekcie nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia z 14 września 2010 r. w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz wzoru zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod taką opieką (Dz.U. poz. 1234). Co do zasady uzyskanie becikowego i dodatku do zasiłku rodzinnego, które przysługują po przyjściu na świat potomka, jest uzależnione od tego, czy matka pozostawała pod opieką medyczną od minimum 10. tygodnia ciąży aż do porodu. Musi być to potwierdzone zaświadczeniem wystawionym przez lekarza lub położną.

To, jak wygląda ten formularz, określa załącznik do wspomnianego rozporządzenia i to właśnie do niego resort zdrowia zamierza wprowadzić modyfikacje. Teraz lekarz lub położna musi podać dane ciężarnej, wskazać, od którego tygodnia trafiła pod ich opiekę oraz wymienić terminy udzielenia jej trzech świadczeń zdrowotnych – po jednym w każdym trymestrze. Oprócz tego w górnej części zaświadczenia musi się znaleźć pieczątka podmiotu zdrowotnego, w którym są zatrudnieni lub ich prywatnej praktyki, a w dolnej ich podpis oraz własna pieczątka. Ministerstwo chce zrezygnować z tego wymogu. Na górze zaświadczenia będzie można przystawić pieczątkę lub tylko podać nazwę podmiotu leczniczego lub praktyki, a na dole wystarczające będzie imię, nazwisko, podpis lekarza lub położonej oraz numer prawa wykonywania zawodu. Te dane będą mogły być naniesione również w formie naklejki lub nadruku.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane