statystyki

Ostatnia szansa na głos w sprawie wyceny świadczeń fizjoterapeutów

autor: Agata Szczepańska10.06.2019, 09:07; Aktualizacja: 10.06.2019, 09:08
fizjoterapeuta

O udział w konsultacjach projektu dotyczącego wycen i zapoznanie płatnika z realnymi kosztami świadczeń z zakresu rehabilitacji apeluje do swoich członków samorząd fizjoterapeutów. W jego ocenie rozwiązania zaproponowane przez prezesa NFZ są niewystarczające, by poprawić sytuację tej grupy zawodowej.źródło: ShutterStock

O udział w konsultacjach projektu dotyczącego wycen i zapoznanie płatnika z realnymi kosztami świadczeń z zakresu rehabilitacji apeluje do swoich członków samorząd fizjoterapeutów. W jego ocenie rozwiązania zaproponowane przez prezesa NFZ są niewystarczające, by poprawić sytuację tej grupy zawodowej.

Chodzi o nowelizację zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne – leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką. To jeden z 12 projektów, które Fundusz zmienia w związku z ostatnim zwiększeniem planu finansowego. Dodatkowe środki mają być przeznaczone m.in. na podniesienie wycen. To z kolei – zgodnie z deklaracjami NFZ i resortu zdrowia – ma sprawić, że wzrosną wynagrodzenia pracowników, będące w obecnym systemie elementem kosztu świadczenia.

Czekają na to m.in. fizjoterapeuci, jako jedna z grup, która nie zawarła odrębnych porozumień płacowych z ministrem zdrowia i może liczyć jedynie na to, że ze zwiększonych środków dyrektorzy wygospodarują pieniądze na podwyżki. Z końcem maja zawiesili oni strajk głodowy (nie rezygnując jednak całkowicie z protestu), po tym jak minister Łukasz Szumowski zadeklarował, że będzie monitorował, czy dodatkowe fundusze są właściwie rozdysponowywane. Dyrektorzy jednak stoją na stanowisku, że pieniędzy jest za mało, by spełnić oczekiwania pracowników.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • uczciwie wyceniać pracę(2019-06-10 10:29) Zgłoś naruszenie 50

    Są miliardy tylko nie na polskich pracowników. Może pora zrozumieć, że nie można ciągle wszystkiego załatwiać taniością siły roboczej - bo to się mści w przedziale czasu obejmującym kilkanaście lat. Skoro praca fizjoterapeuty będzie nieopłacalne - to ludzie przestaną się kształcić w tym kierunku. I za kilka lat nie będzie ludzi do pracy w tym zawodzie. Rozwój musi być zrównoważony. O tego jest władza, żeby systemem zachęt (finansowych) sprawiać aby nie było niedoborów. Jeśli za pensję nie można się utrzymać - to taki zawód zniknie. Absurdalna wycena świadczeń powoduje, że szpitale się zadłużają, bo jak się wyceni wartość pracy na kilka groszy, a wysiłek żeby tą pracę wykonać kosztuje kilkadziesiąt złotych, no to mamy prostą drogę do udowadniania nierentowności. Dla przykładu wyceniamy wartość pracy dyrektora departamentu w ministerstwie na 2000 zł. i tyle kasy mu przyznamy. Jednocześnie jego pensja wynosi 7000 zł a koszty utrzymania stanowiska 20000 zł. Potem już tylko mu udowadniamy, że jego stanowisko generuje co miesiąc 25000 zł straty. I takimi niedorzecznymi wyliczeniami można wykańczać każdego pracownika.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane