500+ dla niepełnosprawnych: Dla kogo dokładnie i od kiedy?

autor: Michalina Topolewska21.05.2019, 07:26; Aktualizacja: 21.05.2019, 08:22
niepełnosprawni

Zapowiedź nowego świadczenia pojawiła się podczas weekendowej konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Krakowie.źródło: ShutterStock

Osoby z rentą socjalną będą mogły się ubiegać o specjalne świadczenie. Będzie finansowane z podatku handlowego oraz funduszu solidarnościowego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (16)

  • Rencista (2019-05-21 13:55) Zgłoś naruszenie 114

    Jestem na rencie socjalnej i nie przeżyłbym gdybym nie dorabiał ( renta sama idzie na leki lekarzy ) dlaczego nie miałbym dostać 500 dodatkowego bo pomimo choroby pracuje by przeżyć z miesiąca na Miesiąc

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kuba(2019-05-21 11:29) Zgłoś naruszenie 86

    a co z niepełnosprawnymi otrzymującymi jedynie zasiłki z MOPS-u?

    Odpowiedz
  • Inka(2019-05-21 16:00) Zgłoś naruszenie 83

    To w takim razie ja uciekam w szarą strefę z pracą. Pracuje by przeżyć i mieć na leczenie. I dlatego zostanę bez dodatku.

    Odpowiedz
  • matka 2(2019-05-22 10:28) Zgłoś naruszenie 71

    czyli wielkie liczenia,podwyżka obniżka,jak dać,żeby nie dać itd.bo po co,śą potrzebni niepełnosprawni,ano po to,by pełnosprawny miał pracę.

    Odpowiedz
  • rt(2019-05-21 13:03) Zgłoś naruszenie 62

    nie ma takiego orzeczenia jak calkowita niepelnosprawnosc czy jest to blad premiera czy redaktora od artykulu?

    Odpowiedz
  • emerytka EWK.(2019-05-21 15:49) Zgłoś naruszenie 52

    A gdzie Są pieniądze dla emeritlw na Emeryturach EWK. Z tego co pamiętam to pierwsze miało być wyrownanie dla nich do wysokości zasiłku opiekuńczego. Jak zwykle mówić i pisac oraz oboecywavc można wiele. Obiecanki cacanki a głupie u radość.

    Odpowiedz
  • Kuba(2019-05-24 10:52) Zgłoś naruszenie 40

    niepełnosprawni w stopniu znacznym, emeryci nie są w tym kraj nikomu potrzebni, psują wizerunek rządu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Agnieszka Olszyńska(2019-05-21 19:56) Zgłoś naruszenie 34

    Tak wszystko wszyscy ładnie piszą a co do czego nie należy się nic .Jestem mamą chorej na cukrzyce typ1 i od początku choroby muszę o wszystko walczyć pisać i sama się dowiadywać przez internet.Od trzech lat jestem bez środków do życia bo tyle ciągnęły się sprawy w sądzie o świadczenie piel.Kolejna komisja i znów nie ma punktu 7,który jest ważny by otrzymać świadczenie. Przez cały ten okres nie miałam ubezpieczenia kiedy dopadła mnie choroba Mops w Koluszkach nie chciał mi dać ubezpieczenia dopiero kiedy złożyłam pismo ze udam się do wyższej instancji dali mi na 3 miesiące. Żyłam i utrzymywałam się z córką z zasiłków rodzinnych a kiedy ZUS odrzucił wniosek na rentę socjalne złożyłam wniosek o zasiłek stały dla córki. I tu znów problem Mops stwierdził że nie należy się bo córka się uczy no kpina jakaś, więc zaciągnełam porady z innego MOPS i odp że jak najbardziej należy się i pani powinna dostać zasiłek okresowy. Było to dla mnie śmieszne bo MOPS w Koluszkach twierdził że nie i z łaski co jakiś czas przyznali celowy. Kiedy wkurzona zaczęłam pisać pisma do gminy i do mops a także minister Rafalskiej któregoś dnia Mops zadzwonił bym przyszła z córką bo potrzebny jest wywiad do udzielenia pomocy. Dom w którym mieszkaliśmy już nie nadawał się mieszkania obie z córką wciąż chorowałysmy przez wilgoć i grzyba więc zmuszone byłyśmy iść na wynajem. I tu Mops też nie chciał nam pomóc by coś dołożyć do wynajmu a brakowało nam i na jedzenie i na leki córki nie wspomnę o sobie też mam różne choroby ktore nie leczone dają teraz o sobie znac.Niby są zasiłki dla rodziców chorych dzieci są tak tylko czemu taki MOPS który jest instytucją która powinna pomagać dołuje i robi wszystko by nie przyznać. I tak jest do dziś. Było nam ciężko i kuzynka zadzwoniła z Irlandii by przyjechać do niej i tak tam nic nie macie a zobaczycie jak wam tu będzie miesiąc dwa jeśli nie spodoba się wyjdziecie. Wyjechaliśmy z córką i przed wyjazdem zapytałam prawnika czy muszę zgłaszać to odp że nie że jedzie pani do rodziny jeśli zdecyduję pani zostać to przyjedzie i zawiesi wszystko. Po tym co usłyszałam ucieszyłam się. To było w marcu w kwietniu 25 córka czeka na przelew zasilkow a tu nie ma dzień dwa trzy nie ma zadzwoniłam z zapytanie czemu nie ma wpływu to odp mi pani Nowak z MOPS że wyjechaliscie do Irlandii więc wszystko jest wstrzymane nie ma żadnego zasiłku. I tak została nawet córka bez niczego. Może w innych miejscowościach MOPS jest bardziej za ludźmi z orzeczeniem i ich opiekunów u nas w Koluszkach dostają Ci co mają a tym którym się należy odmawiają. I teraz czytam 500 + dla niepełnosprawnych tak chyba dla tych wyróżnionych przez mops

    Odpowiedz
  • Jaś(2019-07-27 14:19) Zgłoś naruszenie 10

    W praktyce oznacza to to ,że osoba całkowicie niezdolna do pracy pobierająca rentę w ZUS(orzeczenie orzecznika ) ale zdolna do samodzielnej egzystencji dodatku nie dostanie

    Odpowiedz
  • CVB(2019-07-18 14:18) Zgłoś naruszenie 10

    Dla niepelnosprawnych dac prog dochodowy a dla zdrowych dzieci , by rodzice mogli balowac i na wczasy jezdzic to juz niema progu dochodowego , Taki jest nasz . Boje sie zeby ludzie niepelnosprawni sie nie wzbogacili i dali prog dochodowy , zenada!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • matka3(2019-09-07 10:35) Zgłoś naruszenie 00

    paranoja jakas ponowne komisje w zus- przecież jak osoba nipelnosprawna dostaje rente socjalna z zus to pelna dokumetacji jest w zus na podstawie tej dokumetacji zostalazaliczona do całkowicie niezdolnej do pracy a ze lekarz orzecznik nie naisal isamodzielnej egzystencji to teraz nas rodzicow z tymi osobami wluczyc na ponowne komisje to jest jakies chore jak osoba z uposledzeniem glebokim umysłowym - może być zdolna do samodzielnej egzystencji - to jakies chore

    Odpowiedz
  • marzycielka niepelnosprawna(2019-06-25 23:43) Zgłoś naruszenie 01

    Biedny jest ten nasz rzad. Ciagle ma klopot z tymi niedobrymi niepelnosprawnymi a to nie wiadomo kto ma ta kupe kasy wyplacac a to nie wiedza czy wyplacic jeszcze w tej kadencji czy tez moze od nowego roku 2020 a rok ma 12 miesiecy a moze jeszcze ci bogaci niepelnosprawni o dochodzie 935zll jakos przezyja i do nastepnych obiecanek.

    Odpowiedz
  • aaa(2019-06-21 11:25) Zgłoś naruszenie 01

    renta socjalna 1100zl a ja mam emeryture 1250zl i mam znaczny i co nie dostane?Ten PIS to tak maci w glowach i dzieli spoleczenstwo ,ze zygac sie chce

    Odpowiedz