statystyki

Składkę zdrowotną trzeba zapłacić nawet od nieaktywnej firmy

autor: Paweł Ziółkowski16.05.2019, 09:00; Aktualizacja: 16.05.2019, 09:14
Jednym z tytułów do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym jest prowadzenie działalności gospodarczej, co wprost wynika z art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dalej: ustawa zdrowotna).

Jednym z tytułów do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym jest prowadzenie działalności gospodarczej, co wprost wynika z art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dalej: ustawa zdrowotna).źródło: ShutterStock

Najpierw przepisy głoszą, że obowiązek taki istnieje w czasie prowadzenia działalności, a później, że pojawia się w chwili osiągania przychodu. Zastosowanie się do tych ostatnich oznaczałoby jednak obejście prawa.

Jednym z tytułów do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym jest prowadzenie działalności gospodarczej, co wprost wynika z art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dalej: ustawa zdrowotna). Przepis ten mówi wyraźnie o prowadzeniu działalności gospodarczej, co oznacza, że obowiązek opłacania składek jest niezależny od wyniku finansowego, tj. od tego, czy przedsiębiorca uzyskał dochód z tej działalności. Sam status przedsiębiorcy powoduje konieczność opłacania składek zdrowotnych.

Problematyczne okazują się jednak dalsze przepisy ustawy. Zgodnie bowiem z art. 82 ust. 3‒5 ustawy zdrowotnej, jeżeli ubezpieczony prowadzący działalność pozarolniczą uzyskuje przychody z więcej niż jednego z rodzajów działalności gospodarczej (patrz niżej), to składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego rodzaju. Dodatkowo, jeżeli ubezpieczony prowadzący działalność pozarolniczą uzyskuje przychody z więcej niż jednej spółki w ramach tego samego rodzaju działalności gospodarczej, to składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest odrębnie od każdej prowadzonej spółki. Trzeba jednak uważać ‒ tak naprawdę literalne brzmienie tych ostatnich przepisów wprowadza w błąd, a zastosowanie się do nich grozi konsekwencjami.

Wielokrotne zobowiązanie


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane