statystyki

Składkę zdrowotną trzeba zapłacić nawet od nieaktywnej firmy

autor: Paweł Ziółkowski16.05.2019, 09:00; Aktualizacja: 16.05.2019, 09:14
Jednym z tytułów do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym jest prowadzenie działalności gospodarczej, co wprost wynika z art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dalej: ustawa zdrowotna).

Jednym z tytułów do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym jest prowadzenie działalności gospodarczej, co wprost wynika z art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dalej: ustawa zdrowotna).źródło: ShutterStock

Najpierw przepisy głoszą, że obowiązek taki istnieje w czasie prowadzenia działalności, a później, że pojawia się w chwili osiągania przychodu. Zastosowanie się do tych ostatnich oznaczałoby jednak obejście prawa.

Jednym z tytułów do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym jest prowadzenie działalności gospodarczej, co wprost wynika z art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dalej: ustawa zdrowotna). Przepis ten mówi wyraźnie o prowadzeniu działalności gospodarczej, co oznacza, że obowiązek opłacania składek jest niezależny od wyniku finansowego, tj. od tego, czy przedsiębiorca uzyskał dochód z tej działalności. Sam status przedsiębiorcy powoduje konieczność opłacania składek zdrowotnych.

Problematyczne okazują się jednak dalsze przepisy ustawy. Zgodnie bowiem z art. 82 ust. 3‒5 ustawy zdrowotnej, jeżeli ubezpieczony prowadzący działalność pozarolniczą uzyskuje przychody z więcej niż jednego z rodzajów działalności gospodarczej (patrz niżej), to składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego rodzaju. Dodatkowo, jeżeli ubezpieczony prowadzący działalność pozarolniczą uzyskuje przychody z więcej niż jednej spółki w ramach tego samego rodzaju działalności gospodarczej, to składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest odrębnie od każdej prowadzonej spółki. Trzeba jednak uważać ‒ tak naprawdę literalne brzmienie tych ostatnich przepisów wprowadza w błąd, a zastosowanie się do nich grozi konsekwencjami.

Wielokrotne zobowiązanie


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane