statystyki

Nie będzie zmian w dostępie do świadczeń na dzieci

autor: Michalina Topolewska18.04.2019, 08:19; Aktualizacja: 18.04.2019, 08:29
500+

W sytuacji, gdy rodzice nienależycie wykonują władze rodzicielską, godząc w ten sposób w dobro dziecka, to kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje odpowiednie procedury służące zabezpieczeniu jego interesów.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) nie przewiduje nowelizacji przepisów, dzięki którym osoby sprawujące bieżącą opiekę nad dzieckiem mogłyby ubiegać się o 500+ czy zasiłek rodzinny, jeśli ich rodzice wciąż mają pełną władzę rodzicielską.

Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez resort na wystąpienie dr. Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich (RPO). Dotyczyło ono sprawy dziadków opiekujących się wnukiem z uwagi na to, że nie jest w stanie się nim zajmować jego matka, chorująca na schizofrenię. Jednak nie stali się oni jego opiekunami prawnymi, bo kobieta nie wyraziła zgody na ingerencję w jej prawa rodzicielskie. Problem w tym, że w takiej sytuacji dziadkowie nie mogą otrzymywać pomocy finansowej na pokrycie kosztów utrzymania i wychowywania wnuka, w tym świadczenia wychowawczego, zasiłku rodzinnego czy wsparcia z programu „Dobry start” (300 zł na wyprawkę w szkolną).

Jest to związane z tym, że przepisy regulujące ich uzyskiwanie wskazują, że przysługują one matce, ojcu dziecka, jego opiekunowi prawnemu lub faktycznemu, przy czym tym ostatnim jest osoba, która wystąpiła do sądu o jego przysposobienie. Rzecznik postanowił więc zwrócić się do MRPiPS o rozważenie zmiany przepisów, która zapewniłaby dostęp do świadczeń innym osobom faktycznie opiekującym się dzieckiem, jeśli nie pobierają ich jego rodzice.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane