statystyki

Nie będzie zmian w dostępie do świadczeń na dzieci

autor: Michalina Topolewska18.04.2019, 08:19; Aktualizacja: 18.04.2019, 08:29
500+

W sytuacji, gdy rodzice nienależycie wykonują władze rodzicielską, godząc w ten sposób w dobro dziecka, to kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje odpowiednie procedury służące zabezpieczeniu jego interesów.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) nie przewiduje nowelizacji przepisów, dzięki którym osoby sprawujące bieżącą opiekę nad dzieckiem mogłyby ubiegać się o 500+ czy zasiłek rodzinny, jeśli ich rodzice wciąż mają pełną władzę rodzicielską.

Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez resort na wystąpienie dr. Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich (RPO). Dotyczyło ono sprawy dziadków opiekujących się wnukiem z uwagi na to, że nie jest w stanie się nim zajmować jego matka, chorująca na schizofrenię. Jednak nie stali się oni jego opiekunami prawnymi, bo kobieta nie wyraziła zgody na ingerencję w jej prawa rodzicielskie. Problem w tym, że w takiej sytuacji dziadkowie nie mogą otrzymywać pomocy finansowej na pokrycie kosztów utrzymania i wychowywania wnuka, w tym świadczenia wychowawczego, zasiłku rodzinnego czy wsparcia z programu „Dobry start” (300 zł na wyprawkę w szkolną).

Jest to związane z tym, że przepisy regulujące ich uzyskiwanie wskazują, że przysługują one matce, ojcu dziecka, jego opiekunowi prawnemu lub faktycznemu, przy czym tym ostatnim jest osoba, która wystąpiła do sądu o jego przysposobienie. Rzecznik postanowił więc zwrócić się do MRPiPS o rozważenie zmiany przepisów, która zapewniłaby dostęp do świadczeń innym osobom faktycznie opiekującym się dzieckiem, jeśli nie pobierają ich jego rodzice.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane