Firma nie może zapewnić stałej kwoty ulgi na PFRON

autor: Michalina Topolewska18.04.2019, 08:11; Aktualizacja: 18.04.2019, 08:11
Nie jest możliwe zagwarantowanie określonej kwoty obniżenia wpłat na drodze umów zawieranych pomiędzy pracodawcami.

Nie jest możliwe zagwarantowanie określonej kwoty obniżenia wpłat na drodze umów zawieranych pomiędzy pracodawcami.źródło: ShutterStock

Nabywca usług od pracodawcy udzielającego ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) nie może mieć zagwarantowane w umowie, że w każdym miesiącu jej realizacji otrzyma taką samą wysokość obniżenia. Jest to związane z tym, że jej kwota jest uzależniona od wielu czynników.

Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez fundusz na pytanie skierowane przez Ogólnopolską Bazę Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON.org).

– Ostatnio otrzymujemy wiele sygnałów od firm uczestniczących w przetargach, że w ich specyfikacjach zamawiający domagają się zapewnienia im stałej kwoty ulgi – mówi Edyta Sieradzka, wiceprezes OBPON.org.

Dodaje, że takie warunki są potem zamieszczane w podpisywanych umowach. Podaje przy tym przykład pracodawcy, który świadczy usługi ochrony. Okazuje się, że jego klient poza paragrafem gwarantującym mu obniżenie wpłaty na niezmiennym poziomie w każdym miesiącu, zastrzega sobie także w ramach kar umownych, że w przypadku gdyby okazała się ona niższa, to wtedy zmniejszeniu ulegnie ustalona stawka za jedną godzinę ochrony. W związku z tym OBPON.org. postanowił zapytać się PFRON, czy tego typu zobowiązanie jest właściwym żądaniem z punktu widzenia formalno-prawnego i czy kontrahent może potem płacić mniej za usługę, jeśli ulga okaże się niższa.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane