Czy nauczyciele dostaną wypłatę za czas strajku?

autor: Bartosz Michalski11.04.2019, 10:08; Aktualizacja: 11.04.2019, 14:30
Od kilku dni w trwa w Polsce jeden z największych strajków nauczycieli w historii. Według Związku Nauczycielstwa Polskiego w strajku bierze udział ok. 74,29 proc. szkół i przedszkoli. Z kolei według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej jego skala wynosi 48,5 proc.

Od kilku dni w trwa w Polsce jeden z największych strajków nauczycieli w historii. Według Związku Nauczycielstwa Polskiego w strajku bierze udział ok. 74,29 proc. szkół i przedszkoli. Z kolei według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej jego skala wynosi 48,5 proc.źródło: PAP
autor zdjęcia: Darek Delmanowicz

Według Związku Nauczycielstwa Polskiego w strajku pracowników oświaty bierze udział ok. 74,29 proc. szkół i przedszkoli. Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej - 48,5 proc. Zasadnicze pytanie w związku z tym brzmi: czy należy im się wynagrodzenie za czas strajku?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (45)

  • JOLANTA PSZONEK(2019-04-15 07:55) Zgłoś naruszenie 41

    Strajkowały pielęgniarki. nie dostały wynagrodzenia. Strajkowali górnicy, nie dostali wynagrodzenia. Nauczyciel jest z innej gliny?? Wszystko mu się należy?? "Prawdziwych" nauczycieli moich dzieci mogę policzyć na palcach jednej ręki. Słysząc hasła mojej sąsiadki, nauczycielki: "znowu muszę iść do szkoły i użerać się z tymi bachorami" ręce opadają. Pracy nie zmieni bo chce być w domu najpóźniej o 12 w południe. Po m-cu prawdziwej pracy w korporacji wróciła do szkoły. TAK IM ŹLE!

    Odpowiedz
  • Dobrze zarabiający Nauczyciel.(2019-04-12 18:46) Zgłoś naruszenie 312

    Po wydarzeniach marca 1968 roku pojawił się twór zwany docentem marcowym a w kwietniu 2019 0głaszam pojawienie się tworu dotąd nie znanego nauczyciel kwietniowy,Długie lata łamistrajki nauczycielskie będzie wam to się odbijało czkawką ,a przy zmianie koryta obiecuje wam ,że będziecie pisać moja etyczna postawa w kwietniu 2019 roku ,napisać czy wspomagałem egzaminy-historia kołem się toczy.

    Odpowiedz
  • Amigo(2019-04-12 12:10) Zgłoś naruszenie 158

    Trzeba zacząć składać pozwy do sądu przeciwko ZNP

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kasia(2019-04-12 07:42) Zgłoś naruszenie 714

    Pieniądze, które nie zostaną wypłacone nauczycielom, dyrektorzy będą mogli w ciągu trzech miesięcy wypłacić w dodatkach - zapowiedział w "Faktach po Faktach" TVN24 prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - One trafią do portfeli nauczycieli - dodał.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ....(2019-04-12 00:54) Zgłoś naruszenie 1410

    Ale ta pani ze sklepu rozwiazuje zadania z dzieckiem w domu i niejednokrotnie tlumaczy to czego nauczyciel nie potrafił zrobić. Wiec po wyzszej szkole czy nie niech wywiazuje sie ze swoich obowiazkow. Nagradzac kompetentnych nauczycieli.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Fri3nd(2019-04-11 22:17) Zgłoś naruszenie 2515

    Krótka piłka z nimi... w ****** im się przewraca... przeciętny nauczyciel przyjeżdża do szkoły dziennie na 3-4 lekcje i do domu, prawdopodobnie mają około 2-2,5 tys. na rękę i jeszcze im mało. Niektórzy ludzie pracują po 10h dziennie i nie mają 2,5 tysiąca na rękę. Niech więcej zaczną przebywać w szkole to i podwyżki będą sprawiedliwe. Jak nie to strajk po ch*ju, a szkoła skądś musi brać pieniądze na wypłaty dla nauczycieli... niech państwo skróci im pensyjkę za nieprzepracowane godziny podczas strajku - szybko wrócą do pracy jak na chleb nie będzie. Nie pasuje? To zmienić zawód. Polskie Ministerstwo tak bardzo obchodzi los polskich uczniów, że traktują ten strajk jako igraszki. Kto dzieciakom zwróci niezaliczone egzaminy? Po drugie - CKE, OKE takie kuźwa instytucje, a są zależne od nauczycieli... robią egzaminy na skalę państwową, niech zrobią sobie "gwardię", która będzie przeprowadzała egzaminy, mniej pieniążków trafi do nauczycieli, zobaczą co tracą i szybko **** zmięknie. Po trzecie - jeżeli państwo tak zleje na egzaminy... zbliżają się wybory, nie chcę nic mówić, ale radzę przyszykować popcorn bo wróżę z fusów, że głosy będą oscylować w granicach 0-5%.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Wstyd i głupota(2019-04-11 21:44) Zgłoś naruszenie 3610

    Nauczyciele (nie ci prawdziwi z powołaniem) zostali wkreceni w polityczna walkę. Poniosą teraz konsekwencje swojej naiwności i lekceważenia uczniów oraz rodziców.

    Odpowiedz
  • Bert(2019-04-11 21:23) Zgłoś naruszenie 4112

    Karta nauczyciela to belferskie liberum veto - jak suweren tego nie zlikwiduje, to z belframi nigdy nie dojdzie się do ładu. Czas jest nie najlepszy do zrobienia porządku z nauczycielami, ale rząd powinien wziąć to na przetrzymanie, nawet gdyby to miało trwać do wakacji i czym prędzej zrobić porządek z kartą nauczyciela. Do czego to podobne : 70 dni płatnego urlopu , 3 lata na urlopu na poratowanie zdrowia, 18 godzin tygodniowo względnie uczciwej pracy a pozostałe 22 jak mi się chce, kilkanaście różnych dodatków i do tego niebywałe zarozumialstwo, arogancja i bezduszność i co tu ukrywać ...głupota, bo rząd oferuje 15% na jakie wiele grup zawodowych nie może liczyć i natrafia na mur.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • xcv(2019-04-11 17:19) Zgłoś naruszenie 93

    w 2018 roku za "wydajność, kreatywność, motywację do pracy i chęć do współdziałania dla dobra ministerstwa" pracownikom MEN wypłacono łącznie 1,4 mln zł. To kwota, którą podało samo ministerstwo

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Polak(2019-04-11 17:03) Zgłoś naruszenie 4717

    Oczywiście że się należy, po 100 kijów, nic więcej

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Brawo PiS(2019-04-11 14:13) Zgłoś naruszenie 6438

    Na nauczyciela idą ludzie mierni po pedagogikach, językach, historiach i innych takich, Ci co się nie dostali na politechnikę czy medyczne studia i co i pracują po 18 godzin i jeszcze czegoś chcą ani grosza!!! Podnieść pensum do 30 godzin minimum. Jeszcze tym z matematyki, fizyki, bologi, chemii się coś należy, ale ci z polskiego, historii, wf to poza szkołą czeka ich kasa w Lidlu lub maszyna, taśma i oni dobrze o tym wiedzą. Brawo Rząd. Co chcecie podwyżki za co?? myślicie, że służba więzienna nie pracuje? kto ma ciężej oni z mordercami czy wy z dziećmi no kto? że urzędnicy mają sielankę, a może im też dać po 1000 zł od zaraz, bo co? nie ma na to zgody niech się zwalniają zobaczymy co będę robić ci wszyscy historycy, poloniści i wfiśc?? czekamy

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Aneta(2019-04-11 13:43) Zgłoś naruszenie 3239

    Dajcie nauczycielom tyle ile chca ja już mam dość mojego dziecka w domu. Nauczyciele przedszkola powinny dobrze zarabiać. Nie wiem jak wytzymuja z 25ziecmi jak ja już z moim nie daje rady. Nauczycielki przedszkola przynajmniej 5tyś mg!!!! Zwłaszcza ze moją cora kocha swoją Panią.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Człowiek(2019-04-11 13:04) Zgłoś naruszenie 2240

    Politycy na czele z Minister Zalewską mogą tylko straszyć. To nie są ich pieniądze tylko Narodu Polskiego oni nie mają żadnych pieniędzy, są tylko dystrybutorami(pośrednikami) mówiąc najprościej pracownikami Narodu. Kozacki numer polega na tym że jako dystrybutorzy - pośrednicy cześć środków Narodu wydaja na zlecenie Elit (bankierzy,Korporacje,religie) na ich biznesy tworząc sami ustawy na które Naród nie ma wpływu. Oto cała wspólnota oparta na Demokracji.

    Odpowiedz
  • Seba(2019-04-11 12:57) Zgłoś naruszenie 159

    górnikom by się należało, jak w 1993 r.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • cd(2019-04-11 12:28) Zgłoś naruszenie 118

    Samorządy (niektóre, w zależności od opcji) zapłacą, a właściwie zapłaci podatnik, czy chce, czy nie chce...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Sceptyk(2019-04-11 12:23) Zgłoś naruszenie 221

    jjjjjjjjjjjjj około 11. napisał taką głupotę,że wolałem opisać jego rozumowanie,bo wpis bezpośrednio pod komentarzem znaczałby,że z głupimi tezami też się dyskutuje. Otóż więcej zapłacić może pracownikowi niż przewidują przepisy tylko prywatny przedsiębiorca(pamiętając o podatkach) Władny płacić urzędnik nie możentak stąpić,bo jest dysponentem nie swoich pieniędzy. Ani zwierzchnik,ani RIO nie uzna takich wydatków,tylko skieruje powiadomienie do prokuratury.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • przedsiębiorca(2019-04-11 12:21) Zgłoś naruszenie 7215

    Ja jak nie pracuję, to nie zarabiam. Mam własną działalność i muszę utrzymywać cały budżet. Ciekawe jak długo. A odpowiadam całym swoim majątkiem. Jak się pomylę, albo jak urzędnik zdecyduje, nie odpowiadając za swoje decyzje, mogą stracić wszystko. Dlatego jestem przeciwny płacenia za brak pracy. Nie wierzę w te niskie płace. Jedynym wyznacznikiem płac jest PIT roczny. Dopiero wtedy mogę stwierdzić, czy wynagrodzenia są niskie, czy nie. Ponadto gro nauczycieli udziela korepetycje, nie rozliczając się z nich przed fiskusem. Za moich czasów, tych niesłusznych nikt nie pobierał korepetycji.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jjjjjjjjjj(2019-04-11 11:13) Zgłoś naruszenie 2142

    |Ogólne zasady prawa pracy są jasne, można dać pracownikom więcej niż przewidują przepisy, ale nie można im dać mniej. Zatem przyznanie im wynagrodzenia za czas strajku żądnych przepisów nie narusza.

    Odpowiedz
  • stan47.emeryt(2019-04-11 10:43) Zgłoś naruszenie 2931

    Gdyby to strajkowali kopidoły to na pewno kasa by im się należała.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz