Centra pomocy przeciwne proponowanym zmianom w pieczy zastępczej

autor: Michalina Topolewska20.02.2019, 08:43; Aktualizacja: 20.02.2019, 10:13
Kolejna kwestia, której sprzeciwia się „Centrum”, dotyczy obniżenia wymogów zawodowych na wiele stanowisk specjalistów, w tym np. asystenta rodziny czy koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej. – Będzie to służyć poszerzeniu dostępu do wykonywania tych zawodów dla zwalnianych ze szkół nauczycieli – uważa Andrzej Smulczyński. Dodaje, że w konsekwencji pracą z rodzinami problemowymi mogą zajmować się osoby niemające do tego przygotowania.

Kolejna kwestia, której sprzeciwia się „Centrum”, dotyczy obniżenia wymogów zawodowych na wiele stanowisk specjalistów, w tym np. asystenta rodziny czy koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej. – Będzie to służyć poszerzeniu dostępu do wykonywania tych zawodów dla zwalnianych ze szkół nauczycieli – uważa Andrzej Smulczyński. Dodaje, że w konsekwencji pracą z rodzinami problemowymi mogą zajmować się osoby niemające do tego przygotowania.źródło: ShutterStock

Jeśli gminy nie będą musiały pokrywać kosztów pobytu dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, to nie będą zainteresowane pracą z ich rodzicami biologicznymi, dzięki której mogłyby one wrócić do domu.

Taką obawę wyraża Ogólnopolskie Stowarzyszenie Powiatowych i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej „Centrum” (OSPiMOPS) w uwagach do projektu nowelizacji ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemu pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. 2018 r. poz. 998 ze zm.). Zostały one przekazane do sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, która będzie nad nim pracować.

Zastrzeżenia odnoszą się m.in. do przepisów zmieniających zasady finansowania pobytu dzieci w pieczy. Sprowadzają się one do tego, że gminy przestaną dopłacać powiatom do ponoszonych przez nie kosztów utrzymania małoletnich w domach dziecka (będą dalej płacić, gdy dziecko trafi do rodziny zastępczej).


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane