statystyki

Reforma szansą na rozwój rodzinnej pieczy

autor: Michalina Topolewska15.01.2019, 07:32; Aktualizacja: 15.01.2019, 07:50
Dzięki zmianom zawartym w rządowym projekcie nowelizacji ustawy o pieczy zastępczej ograniczona zostanie rola placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Dzięki zmianom zawartym w rządowym projekcie nowelizacji ustawy o pieczy zastępczej ograniczona zostanie rola placówek opiekuńczo-wychowawczych.źródło: ShutterStock

Dzięki zmianom zawartym w rządowym projekcie nowelizacji ustawy o pieczy zastępczej ograniczona zostanie rola placówek opiekuńczo-wychowawczych. Tak wynika ze stanowiska przygotowanego przez Biuro Analiz Sejmowych (BAS) do wspomnianego projektu. Jego celem jest doprowadzenie do tego, aby jak najwięcej małoletnich mogło przebywać w rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka.

W związku z tym nowelizacja przewiduje m.in. zmianę zasad finansowania pobytu dzieci w pieczy zastępczej (gminy nie będą dopłacać powiatom do małoletnich mieszkających w placówkach opiekuńczo -wychowawczych) oraz ograniczenie możliwości umieszczania dzieci poniżej 10. roku życia w placówkach.

Ponadto samorządy będą podpisywać umowy z rodzicami zastępczymi na czas nieokreślony, a ich wynagrodzenie nie będzie mogło być niższe od kwoty minimalnej pensji w danym roku.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane