statystyki

Elektroniczne zwolnienie tylko dla ubezpieczonych chorobowo

autor: Joanna Śliwińska18.01.2019, 18:00
Trzeba podkreślić, że zaświadczenia lekarskie o niezdolności do pracy, które od 1 grudnia 2018 r. można wystawiać jedynie w formie elektronicznej, są dowodami służącymi do stwierdzania prawa do zasiłków z ubezpieczenia chorobowego.

Trzeba podkreślić, że zaświadczenia lekarskie o niezdolności do pracy, które od 1 grudnia 2018 r. można wystawiać jedynie w formie elektronicznej, są dowodami służącymi do stwierdzania prawa do zasiłków z ubezpieczenia chorobowego.źródło: ShutterStock

Jestem studentką i jednocześnie pracuję na umowę-zlecenie. Czy w razie choroby muszę dostarczyć mojemu zleceniodawcy elektroniczne zwolnienie? Jak usprawiedliwić nieobecność na uczelni - przecież lekarz nie wystawi mi e-zwolnienia?

Trzeba podkreślić, że zaświadczenia lekarskie o niezdolności do pracy, które od 1 grudnia 2018 r. można wystawiać jedynie w formie elektronicznej, są dowodami służącymi do stwierdzania prawa do zasiłków z ubezpieczenia chorobowego. Jak wynika z art. 53 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa), takie zaświadczenie potwierdza:

  • czasową niezdolność do pracy z powodu choroby,
  • pobyt w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą,
  • konieczność osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny.

Wyjątkowo zwolnienie może być wystawione także na wydrukowanym formularzu (w razie kłopotów technicznych z wystawieniem e-zwolnienia) albo jako wydruk e-zwolnienia (gdy płatnik nie ma profilu na PUE ZUS lub zażąda tego ubezpieczony). Ponadto zgodnie z art. 53 ust. 2 ustawy zasiłkowej przewidywaną datę porodu określa zaświadczenie wystawione przez lekarza na zwykłym druku, datę porodu zaś dokumentuje się skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka. Przepisy ustawy zasiłkowej przewidują jeszcze jeden dowód, który będzie stanowił podstawę do wypłaty zasiłku. Chodzi tu o osoby, które nie mogły wykonywać pracy wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz niezdolności do pracy wskutek poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów. Tę okoliczność określa zaświadczenie wystawione przez lekarza na zwykłym druku.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane