statystyki

Jak rozliczyć wynagrodzenie urlopowe z dodatkiem nocnym i dofinansowaniem zimowiska dla dziecka

autor: Izabela Nowacka18.01.2019, 16:00
narty, zima

Dofinansowanie do zimowiska dzieci pracownicy podlega oskładkowaniu, ale korzysta ze zwolnienia z podatku PIT.źródło: ShutterStock

W styczniu 2019 r. pracownica otrzymała dofinansowanie na zimowisko dla dwójki dzieci w wieku 10 i 12 lat w wysokości po 500 zł na każde. Nie posiadamy zfśs, lecz inny fundusz o charakterze socjalno-bytowym (na podstawie uchwały zarządu), z którego środki przeznaczamy na pomoc niektórym pracownikom. Zimowisko organizuje szkoła. Czy pieniądze są przychodem pracownicy i czy korzysta ze zwolnienia z podatku PIT oraz składek? W styczniu korzysta z urlopu wypoczynkowego (40 godzin). Jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe, jeżeli pracownica zarabia 2650 zł miesięcznie, a oprócz tego otrzymuje zmienne premie miesięczne (w grudniu jej nie otrzymała, bo chorowała 112 godzin) i niekiedy dodatek za pracę w porze nocnej. Dodatek w listopadzie i październiku został wypłacony odpowiednio za 13 i 8 godzin, a premie wyniosły 250 i 300 zł.

Dofinansowanie do zimowiska dzieci pracownicy podlega oskładkowaniu, ale korzysta ze zwolnienia z podatku PIT. Co do wynagrodzenia urlopowego, to miesiąc grudzień należy przyjąć do obliczeń, mimo że nie uzyskała premii, a dodatek nocny należy przeliczyć według stawki wynagrodzenia minimalnego obowiązującej od 1 stycznia 2019 r.

Z innych źródeł

Składek na ZUS nie odprowadza się od świadczeń wypłacanych z funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe na podstawie układu zbiorowego pracy u pracodawców, którzy nie tworzą zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – do wysokości nieprzekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego, określonej w ustawie zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Jeżeli więc fundusz socjalno-bytowy nie został utworzony na podstawie układu zbiorowego pracy, a to właśnie z niego wypłacono środki, to nie są one objęte zwolnieniem ze składek. Kwota 1000 zł podlega oskładkowaniu.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane