statystyki

Małe zaniżenie składki bez wpływu na dopłaty do pensji

autor: Michalina Topolewska31.12.2018, 08:28; Aktualizacja: 31.12.2018, 08:39
– Czasami dotyczy to naprawdę niewielkich kwot, np. gdy niedopłata składek wynosi 90 groszy – mówi Krzysztof Kosiński, wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

– Czasami dotyczy to naprawdę niewielkich kwot, np. gdy niedopłata składek wynosi 90 groszy – mówi Krzysztof Kosiński, wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.źródło: ShutterStock

Pracodawca nie będzie musiał zwracać dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z dysfunkcjami zdrowotnymi, jeśli niedopłacona przez niego kwota należności na ZUS nie przekroczy 2 proc. składek za dany miesiąc.

Takie rozwiązanie będzie możliwe dzięki zmianie art. 26a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 511 ze zm.), która zacznie obowiązywać od jutra. Zgodnie z jego obecnym brzmieniem, dopłaty do pensji nie przysługują pracodawcy, jeśli miesięczne koszty płacy, np. składki na ZUS, poniósł z uchybieniem terminów (wynikających z odrębnych przepisów) przekraczającym 14 dni. W praktyce jest tak, że jako nieterminowe ich opłacenie traktowana jest nie tylko sytuacja, gdy firma zbyt późno wpłaci całość należności ubezpieczeniowych za podwładnego, ale też gdy doszło do błędnego wyliczenia wysokości składki, wskutek czego musi potem dopłacić pewną kwotę do ZUS.

W efekcie stwierdzenia takiej nieprawidłowości Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) domaga się potem od praco dawcy zwrotu dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z dysfunkcjami oraz wstrzymuje bieżące wsparcie z tego tytułu.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane