statystyki

Ulga na start nie dla byłych pracowników

autor: Bożena Wiktorowska17.12.2018, 18:00
Kobieta, występując o indywidualną interpretację, chciała się zabezpieczyć na ewentualność zmiany oceny jej sytuacji przez urzędników ZUS.

Kobieta, występując o indywidualną interpretację, chciała się zabezpieczyć na ewentualność zmiany oceny jej sytuacji przez urzędników ZUS.źródło: ShutterStock

Zwolnienie z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej obowiązuje od 30 kwietnia i ZUS udziela już pierwszych indywidualnych interpretacji na temat tej preferencji. Pytania dotyczą możliwości skorzystania z ulgi w przypadku wcześniejszego wykonywania pracy na rzecz obecnego kontrahenta.

Pierwsza interpretacja (wydana w sierpniu) dotyczyła kobiety, która jako spadkobierca weszła do spółki cywilnej jako wspólnik. Wcześniej była zatrudniona przez ową spółkę na podstawie umowy o pracę na pół etatu i otrzymywała połowę najniższego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku kalendarzowym.

Przed przystąpieniem do spółki wyrejestrowała się z ZUS jako pracownik, a następnie zgłosiła się do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), urzędu skarbowego oraz ZUS. W tym ostatnim skorzystała z ulgi na start, zgłaszając się do ubezpieczenia na podstawie kodu 0540 (opłacając obowiązkowe składki na ubezpieczenie zdrowotne).

Kobieta, występując o indywidualną interpretację, chciała się zabezpieczyć na ewentualność zmiany oceny jej sytuacji przez urzędników ZUS. Uważała bowiem, że jako wspólnik nie może być uznana za osobę wykonującą pracę na rzecz byłego pracodawcy.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane