Komunikatory internetowe, w tym Skype, kojarzą nam się w głównej mierze z luźnymi kontaktami ze znajomymi i rodziną. Warto jednak wiedzieć o tym, że odbywanie rozmów przez Skype jest coraz częstszą metodą wykorzystywaną przez pracodawców. Jak wygląda taka rozmowa przez komunikator internetowy? Czy trzeba się do niej przygotowywać? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego, co niezbędne!

Skąd popularność takiej formy rozmowy kwalifikacyjnej?

Internet daje nam dzisiaj wiele możliwości. Niektórzy pracodawcy postanowili to wykorzystać. Dzięki rozmowom kwalifikacyjnym przeprowadzanym za pomocą Skype jesteśmy w stanie skontaktować się z pracodawcami z całego kraju, a nawet świata! Z pewnością pozwala to na oszczędzanie dużej ilości czasu.

W jaki sposób przygotować się do rozmowy przez Skype?

W kilku krokach podpowiemy ci, co zrobić, aby podczas tej ważnej dla ciebie rozmowy nie popełnić błędu.
• Zadbaj o to, aby twój nick był poważny, to znaczy, aby był w formie twojego imienia i nazwiska.
• Pamiętaj, aby dobrać odpowiednie tło. Dla przyszłego pracodawcy widok bałaganu, niepościelonego łóżka może być odpychający. Najlepszym tłem jest po prostu – zwykła gładka ściana.
• Ważną kwestią jest oświetlenie – przed przystąpieniem do rozmowy koniecznie dobrze sprawdź, w jaki sposób najlepiej oświetlić pomieszczenie, w którym będziesz rozmawiał ze swoim potencjalnym pracodawcą. Nie kieruj światła wprost na swoją twarz ani nie siadaj pod światło.
• Przed rozpoczęciem rozmowy koniecznie upewnij się, czy połączenie jest odpowiednie. Sprawdź kamerę internetową, mikrofon, upewnij się, że twój sprzęt właściwie funkcjonuje.
• Jeżeli przytrafią ci się problemy dotyczące komputera, sprzętu – poinformuj o tym swojego rozmówcę.
• Zadbaj o to, aby w mieszkaniu panowała cisza. Pozwoli to nie tylko na twoje skupienie, ale także na koncentrację twojego rekrutera. Pamiętaj również o wyłączeniu niepotrzebnych rozpraszaczy, tj.: telefonu komórkowego, muzyki w tle.
• Pamiętaj o odpowiednim stroju – choć rozmowa odbywa się online, nie wypada zaprezentować się w codziennym ubraniu.
• Nie lekceważ rozmowy – pomimo tego, że siedzimy w zaciszu swojego mieszkania, możemy poczuć się zbyt swobodnie, a przecież odbywamy poważną rozmowę o pracę! Pamiętaj, że mimo panujących warunków należy podejść do niej profesjonalnie.
• W momencie, kiedy otrzymasz pytanie, na które nie będziesz znała odpowiedzi – nie panikuj i nie próbuj szukać jej w wyszukiwarce. Rekruter może to zauważyć.
• Pamiętaj o tym, aby patrzeć w kamerę – najlepiej ustaw ją na wysokości oczu. Spowoduje to, że twój rozmówca odniesie wrażenie, jakbyś patrzyła na niego. Dobrze jest także włączyć opcje podglądu na siebie i kontrolowania swoich ruchów czy mimiki.
• Przed tak ważną rozmową o pracę, jaka czeka cię z rekrut erem pamiętaj o tym, aby w odpowiedni sposób się do niej przygotować. Zrób niewielką ściągę i ustaw ją tuż obok komputera. Zerkaj na nią od czasu, ale niezbyt często, ponieważ twój rozmówca może się zorientować. Nie czytaj też wszystkiego, co sobie napisałaś. W momencie, kiedy będziesz to mówiła, może to zabrzmieć sztucznie. Po skorzystaniu z tych wskazówek praca marzeń może być na wyciągnięcie ręki!


Materiał przygotowany przez Pracuj.pl.