statystyki

Pedagog i pielęgniarka zostaną dziecięcym psychoterapeutą

autor: Agata Szczepańska16.10.2018, 16:00
Specjalizacja ma być dostępna od czerwca przyszłego roku.

Specjalizacja ma być dostępna od czerwca przyszłego roku.źródło: ShutterStock

Nowa specjalizacja, finansowana przez państwo – psychoterapia dzieci i młodzieży, ma poprawić dostęp najmłodszych pacjentów do tej formy pomocy . Jednak środowisko jest krytyczne.

Utworzenie tej specjalizacji jest jednym z elementów przygotowywanej reformy psychiatrii dzieci i młodzieży, którą resort zdrowia chce wdrażać od przyszłego roku szkolnego. Czeka jednak wciąż na stanowisko MEN.

Niekompatybilne systemy

Obecnie pomoc psychologiczna i psychiatryczna dla dzieci – jak wielokrotnie pisaliśmy – jest dalece niewystarczająca, a problemy psychiczne najmłodszych się pogłębiają. Bariery to brak wsparcia w środowisku pacjenta (dlatego często jego pierwszy kontakt z systemem opieki psychiatrycznej następuje w szpitalu) oraz niewystarczająca liczba specjalistów.

– W psychiatrii dziecięcej największym problemem jest brak szczebla podstawowego, co oznacza, że pacjent nie ma się gdzie zgłosić. Chcieliśmy skonstruować coś w rodzaju regionalnych struktur, gdzie podstawą będą poradnie psychologiczne. Z naszych szacunków wynika, że potrzeba ich 2 tys. – tłumaczy wiceminister zdrowia Zbigniew Król.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane