Średnia liczba wypisów z ostatnich dwunastu miesięcy wynosi 20,4 tys. W czerwcu br. z bazy wyrejestrowano jedynie 12,6 tys. jednoosobowych firm. W lipcu ta liczba nieznacznie wzrosła – do 13,8 tys.
W najbliższych latach nowych firm może być jednak jeszcze więcej. Z szacunków Tax Care (opartych na podstawie przeprowadzonego badania) wynika, że trzy miliony Polaków jest zainteresowanych założeniem własnego biznesu.

Według ekspertów boom na przedsiębiorczość to m.in. efekt rozczarowania Polaków pracą na etatach. – Często jest to po prostu chęć pracy na własne konto i pod swoim szyldem– tłumaczy Łukasz Jasiński z Fundacji Tax Care.

Z kolei Magdalena Jagieło ze Startup Poland zwraca uwagę, że Polacy chcą mieć wpływ na swoje zawodowe decyzje.

Z badania wynika również, że co czwarty etatowiec jest zadowolony ze swojej sytuacji zawodowej. Tymczasem usatysfakcjonowany z pracy jest już co drugi właściciel firmy. Zdaniem ekspertów, satysfakcja z pracy na własny rachunek może też mieć wpływ na rezygnację z etatu.

Co w sytuacji, kiedy deklaracje respondentów faktycznie się ziszczą? – Można przypuszczać, że w ciągu najbliższych dwóch lat pracodawcy w Polsce znajdą się w jeszcze trudniejszej sytuacji niż obecnie, jeśli faktycznie tak duża grupa osób zdecyduje się zrealizować swoje przedsiębiorcze plany – zaznacza Adam Głos, prezes zarządu Tax Care.

Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan podkreśla z kolei, że na założenie własnej firmy często już teraz decydują się osoby z wyższym wykształceniem, które cenią sobie niezależność. Jednak jego zdaniem to mało prawdopodobne, by taka liczba osób zdecydowała się na założenie firmy.

Badanie zostało przeprowadzone w maju tego roku i wzięło w nim udział 308 osób (przedsiębiorców, samozatrudnionych, czyli pracujących na umowę o współpracę z jednym klientem, oraz etatowców).