Co czwarty ankietowany zatrudniony na etacie deklaruje, że w ciągu dwóch lat założy firmę. Z kolei o pracy na własny rachunek myśli co drugi badany mężczyzna i co trzecia pytana kobieta. Tak wynika z badania „Indeks przedsiębiorczości Tax Care”. Z danych GUS wynika, że liczba zarejestrowanych jednoosobowych działalności gospodarczych pięć miesięcy z rzędu przekracza 3 mln. Z kolei każdego dnia w Polsce rejestruje się ponad 900 firm. To o ponad 100 więcej niż dwa czy trzy lata temu (liczba rejestracji jednego dnia w pierwszym półroczu 2017 r. to 834, w 2016 – 798, w 2015 – 809).

Średnia liczba wypisów z ostatnich dwunastu miesięcy wynosi 20,4 tys. W czerwcu br. z bazy wyrejestrowano jedynie 12,6 tys. jednoosobowych firm. W lipcu ta liczba nieznacznie wzrosła – do 13,8 tys.
W najbliższych latach nowych firm może być jednak jeszcze więcej. Z szacunków Tax Care (opartych na podstawie przeprowadzonego badania) wynika, że trzy miliony Polaków jest zainteresowanych założeniem własnego biznesu.

Według ekspertów boom na przedsiębiorczość to m.in. efekt rozczarowania Polaków pracą na etatach. – Często jest to po prostu chęć pracy na własne konto i pod swoim szyldem– tłumaczy Łukasz Jasiński z Fundacji Tax Care.