Mały ZUS od 1 stycznia 2019 roku. Kto zaoszczędzi i ile?

autor: Katarzyna Witwicka01.08.2018, 11:15; Aktualizacja: 01.08.2018, 20:10
Od stycznia 2019 roku przedsiębiorcy opłacą składki w wysokości proporcjonalnej do przychodu.

Od stycznia 2019 roku przedsiębiorcy opłacą składki w wysokości proporcjonalnej do przychodu.źródło: ShutterStock

Od przyszłego roku przedsiębiorcy będą płacić obniżone składki na ubezpieczenia społeczne, niezależnie od stażu firmy. Zgodnie z nowymi przepisami, stawka ZUS będzie proporcjonalna do przychodów przedsiębiorstwa.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (20)

  • Voxveritas(2018-08-01 14:30) Zgłoś naruszenie 2411

    Wszelkie pseudo-reformy jak ta z artykułu, to brednie mające na celu zatuszować; absurdalny i coraz bardziej deficytowy system podatku emerytalno- zdrowotnego, czym w istocie jest tzw. składka na ZUS. Spodziewane zyski mające pono ratować 175 tys drobnych firm (czyli niespełna 7 % wszystkich), będa okupione wyższymi opłatami płaconymi przez pozostałe firmy czyli de facto pracowników, Naliczanie składek jakoby w zalezności od dochodu firmy jest absolutnym łamaniem jakiejkolwiek logiki systemu w którym składka powinna być płacona indywidualnie od każdej osoby pracującej,w systemie przecież repartycyjnym, co do zasady stosowanym u nas. Z drugiej strony tworzenie następnych grup uprzywilejowanych, nie płacących składek jak np. matki z 4 dzieci, rujnuje dalej system w którym 8 milionów nie płaci składek, co bedzie skutkowało dalszymi próbami wymuszania wyższych opłat, np po przez szalbierskie PPK. Tylko wprowadzenie jednej równej składki np.1 tys zł miesięcznie płaconej przez 40 lat przez wszystkich ale wszystkich bez wyjątków może dać emeryturę w wysokości 2,5 tys zł oraz wprowadzenia kwoty wolnej od podatku dla wszystkich własnie w wysokości 2,5 tys zł miesięcznie (30 tys rok). Pozwoli uwolnić nisko uposażonych emerytów od bezsensownego płacenia podatków od emerytur i pozwoli życ na emeryturze na godnym poziomie. Kobietom w takim systemie zaliczyć okresy macieżyńskie i wychowawcze jako lata składkowe lecz nie zwalniając ich całkiem z płacenia składek, zresztą nikogo zwolnić nie można bo to łamie zasadę równości i sprawiedliwości.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wow(2018-08-01 14:27) Zgłoś naruszenie 201

    aż spadłem z krzesła! "Przychód"!

    Odpowiedz
  • V.(2018-08-02 08:12) Zgłoś naruszenie 104

    Czyli przy fakturze na 10.000 składki wyniosą 1.420. Kolejne ściągnięcie kasy przez pis na opłacenie elektoratu programem 500+ pod propagandą obniżek... Orwell.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • !!!!!!(2018-08-01 20:18) Zgłoś naruszenie 71

    Co z małymi spółkami osobowymi, np spółkami cywilnymi , bo ponoć je wyłączono z tego i nie będą mogły skorzystać z małego ZUSu, choć osiągają małe przychody?! TO NIESPRAWIEDLIWE szanowny PiSie!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jan nowak(2018-10-05 16:17) Zgłoś naruszenie 60

    Najfajniejsze jest to liczenie od przychodu :) - ja produkuje różnego rodzaju ogrodzenia barierki - ostatnio sprzedałem za 7000 zł ale - materiały, cynowanie, transport to wszystko kosztowało mnie 5800 zł - zarobiłem wiec 1200 zł - no ale cóż dochód - sporo powyżej 5250 zł wiec się nie kwalifikuje - mój sąsiad udziela udziela korepetycji - wyciąga na tym 4000 - 5000 zł - oczywiście nie ma żadnych kosztów - wiec to jego zysk na czysto - wiec on sie już kwalifikuje żeby płacić mniejszy ZUS

    Odpowiedz
  • snow(2018-08-06 06:05) Zgłoś naruszenie 61

    jak zamienią na dochód to będzie lepiej

    Odpowiedz
  • obserwator(2018-10-04 00:26) Zgłoś naruszenie 60

    Od przychodu?!!! A gdzie koszty działalności, wynajem pomieszczeń, transport, kasa fiskalna, materiały, media...i inne!! Zus powinno się płacić od zarobku. Tak jak płaci się podatek od dochodu to i od tej kwoty powinien być naliczany zus...!! Cwaniackie socjotechniki i karma polityczna dla tych, którzy nie prowadzą biznesu!!!

    Odpowiedz
  • kimkt(2018-08-06 07:44) Zgłoś naruszenie 61

    czy istnieje jakaś inna, jakakolwiek grupa zawodowa w której płaci się składki ZUS od "przychodu" nie od "dochodu" ? to jest dokładnie tak jak by pracownikowi zsumować do pensji koszty jego stanowiska pracy, narzędzi i materiałów jakie zużywa w pracy i z tej łącznej kwoty policzyć mu składkę na zus jaką ma zapłacić ze swojej pensji czy jest jakiś kraj w którym składki takie jak zus płaci się od "przychodu" ? dlaczego wysokość składki na zus są wyliczane procentowo od "średniej" krajowej a kwota przychodów tej ustawy ograniczona jest do 2,5 krotności "minimalnego" wynagrodzenia ? dlaczego "mikro" przedsiębiorcy których wynagrodzenie nie jest brane pod uwagę przy wyliczaniu średniej krajowej muszą płacić składki wyliczane od tej średniej ? Główny Urząd Statystyczny podał, że przeciętny dochód z 1 ha przeliczeniowego wynosił w 2016 r. 2577 zł tymczasem rolnik posiadający np. 50 - 100 ha płaci 729 zł na kwartał (2916zł rocznie) czyli roczne składki opłaci z około 1,1 ha przeliczeniowego a więc około 0,01 do 0,02 swoich "przychodów" - tymczasem najbiedniejszy mikro przedsiębiorca przy minimalnym wynagrodzeniu ma płacić od 1980 zł na kwartał (od 7920zł rocznie) według tej ustawy - obecnie mikro przedsiębiorca płaci 3686,10 zł na kwartał (14744,40zł rocznie) i jak twierdzi zus z tak marnych składek to mikro przedsiębiorcy będą mieli głodowe emerytury i lepiej aby sobie dodatkowo oszczędzali sami

    Odpowiedz
  • Projektant(2018-09-20 15:22) Zgłoś naruszenie 63

    Szkoda gadać. Nie mają pojęcia jak funkcjonują małe firmy. Ile trzeba mieć przychodu żeby godnie zarobić i legalnie. idealna sytuacja dla szarej strefy.

    Odpowiedz
  • Jan(2018-08-02 11:13) Zgłoś naruszenie 55

    Kolejna bzdura i nikt nie potrafi powiedzieć ze nikt na tym nie zysk ! Magiczne słowo "przychód" którego pewnie grono wyborców nie rozumie i będzie wszem i wobec mówić jak to pis obniża zus :(

    Odpowiedz
  • rafal(2018-10-05 20:29) Zgłoś naruszenie 51

    Nie wszyscy mogą , proszę sprawdzić listę których to nie obejmuje. Ustawodawca ma prawo wskazać normy i zasady oraz ulgi i zwolnienia. Możemy w wyborach to zmienić nie głosując na ludzi i partie, którzy nie rozumieją pracy ludzi biznesu ( bez względu na wielkość biznesu ).

    Odpowiedz
  • ja(2018-10-16 18:01) Zgłoś naruszenie 30

    W takim razie bede pracowac dalej na czarno i odprowadzac dobrowolne składki.

    Odpowiedz
  • Jan nowak(2018-10-05 16:35) Zgłoś naruszenie 21

    Chyba żartujecie ???? to wykończy tysiące firm !!! - przykład: przychód z działalności produkcyjnej w jednym miesiącu - 30 tyś (koszty materiałów, energii , transportu , itd- 25000zł )- zysk jest wiec 5000 zł - teraz obliczmy składke zus: 30.000 zł - 2100 zł = 27900zł teraz mnożymy to razy 16 gr = 4464 zł + 660zł od minimalnej stawki i mamy 5124 zł skałdki ZUS - czyli powyzej zysku - super-

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • romek(2018-11-07 13:39) Zgłoś naruszenie 20

    mały ZUS jest dobrowolny !!! małym firmom się opłaca i duże pozostają na starych zasadach !!

    Odpowiedz
  • expert emeryt(2018-11-12 18:31) Zgłoś naruszenie 00

    A kto kiedyś tym małym biznesmenkom dopłaci kiedyś do wysokości emerytury minimalnej, jesli ze składek wyjdzie mniej ? Już wiecie. kto ?

    Odpowiedz