statystyki

Zmiany w pieczy zastępczej. RPD: Interes dziecka musi być zawsze na pierwszym miejscu

autor: Agata Szczepańska18.07.2018, 07:26; Aktualizacja: 18.07.2018, 17:01
73 tys. dzieci w znajdowało się pieczy zastępczej w zeszłym roku.

73 tys. dzieci w znajdowało się pieczy zastępczej w zeszłym roku.źródło: ShutterStock

Jedynie dobro dziecka powinno rozstrzygać, czy możliwy jest jego powrót do domu – przekonuje rzecznik praw dziecka, odnosząc się do przepisów zaproponowanych w projekcie nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Przewiduje on finansowe premiowanie gmin, jeśli dziecko krócej będzie przebywać w rodzinie zastępczej. 

Rządowy projekt zakłada, że gminy zapłacą więcej za utrzymanie dzieci w rodzinach zastępczych w pierwszym roku ich pobytu, ale będą mogły odzyskać część pieniędzy, gdy uda im się doprowadzić do ich szybkiego powrotu do domu. Natomiast jeśli po upływie 12 miesięcy dziecko dalej będzie przebywać u opiekunów zastępczych, gmina będzie zobowiązana do wpłacenia powiatowi dodatkowej, jednorazowej „kary”, wynoszącej 10 proc. wydatków poniesionych na dziecko w poprzednim roku.

W ocenie rzecznika, który przedstawił swoje uwagi do projektu, przepis traktuje dziecko instrumentalnie. Ma on wątpliwości, czy przyczyni się to do lepszego jakościowo wsparcia rodzin.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane