statystyki

Równość płac w rządzie nie zrobiła kariery. Ministerstwa nie podeszły do testu Rafalskiej

autor: Tomasz Żółciak26.06.2018, 07:30; Aktualizacja: 26.06.2018, 07:35
Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowiaźródło: ShutterStock

Wszystkie ministerstwa miały sprawdzić – za pomocą aplikacji stworzonej przez resort Elżbiety Rafalskiej – czy pracujący tam mężczyźni i kobiety są uczciwie wynagradzani. Niemal wszystkie zignorowały tę prośbę. A szkoda, bo tam, gdzie badanie wykonano, na jaw wyszły dysproporcje płacowe

zarobki

Badanie dotyczące występowania luki płacowej wszystkie resorty miały przeprowadzić do końca ubiegłego roku. Stworzono do tego specjalne narzędzie: w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) wypracowana została metodologia porównująca zarobki pracowników z uwzględnieniem takich czynników jak płeć, wiek, wykształcenie, zajmowane stanowisko, wymiar czasu pracy oraz staż. – Miara ta najbardziej wiarygodnie obrazuje poziom nierówności płacowych za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości – wskazuje MRPiPS. Chodzi o aplikację „Równość płac”, która kariery w rządzie nie zrobiła.

– Badanie nie zostało przeprowadzone, ponieważ w Ministerstwie Zdrowia nie występują w poszczególnych grupach stanowisk w służbie cywilnej znaczące różnice w średnich mnożnikach kwoty bazowej dla kobiet i mężczyzn. Aplikacja „Równość płac” zostanie wykorzystana wówczas, kiedy będzie zachodziła taka konieczność – odpowiada Krzysztof Jakubiak z biura prasy i promocji.

Wykręcił się także resort Zbigniewa Ziobry. – W Ministerstwie Sprawiedliwości takie badanie nie zostało dotąd przeprowadzone. Nie jest wykluczone, że do takiego badania w najbliższym czasie dojdzie – informuje wydział prasowy resortu. Ministerstwo Cyfryzacji (MC) wskazuje z kolei, że zasady dotyczące ustalania wynagrodzenia zasadniczego członka korpusu służby cywilnej reguluje odpowiednie zarządzenie Szefa Służby Cywilnej (nr 3 z dnia 30 maja 2012 r.). – Płeć pracownika nie jest elementem branym pod uwagę przy ustalaniu wynagrodzenia zasadniczego – komentuje MC.

Z aplikacji resortu rodziny nie skorzystały też: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Część resortów twierdzi, że nie otrzymała informacji czy zaproszenia do wzięcia udziału w badaniu luki płacowej. Inne tłumaczą, że przeanalizowały wynagrodzenia pracowników we własnym zakresie i podjęły kroki w celu wyrównania i ujednolicenia płac w poszczególnych grupach zatrudnienia. Konkretów jednak nie podają.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane