statystyki

Równość płac w rządzie nie zrobiła kariery. Ministerstwa nie podeszły do testu Rafalskiej

autor: Tomasz Żółciak26.06.2018, 07:30; Aktualizacja: 26.06.2018, 07:35
Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowiaźródło: ShutterStock

Wszystkie ministerstwa miały sprawdzić – za pomocą aplikacji stworzonej przez resort Elżbiety Rafalskiej – czy pracujący tam mężczyźni i kobiety są uczciwie wynagradzani. Niemal wszystkie zignorowały tę prośbę. A szkoda, bo tam, gdzie badanie wykonano, na jaw wyszły dysproporcje płacowe

zarobki

Badanie dotyczące występowania luki płacowej wszystkie resorty miały przeprowadzić do końca ubiegłego roku. Stworzono do tego specjalne narzędzie: w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) wypracowana została metodologia porównująca zarobki pracowników z uwzględnieniem takich czynników jak płeć, wiek, wykształcenie, zajmowane stanowisko, wymiar czasu pracy oraz staż. – Miara ta najbardziej wiarygodnie obrazuje poziom nierówności płacowych za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości – wskazuje MRPiPS. Chodzi o aplikację „Równość płac”, która kariery w rządzie nie zrobiła.

– Badanie nie zostało przeprowadzone, ponieważ w Ministerstwie Zdrowia nie występują w poszczególnych grupach stanowisk w służbie cywilnej znaczące różnice w średnich mnożnikach kwoty bazowej dla kobiet i mężczyzn. Aplikacja „Równość płac” zostanie wykorzystana wówczas, kiedy będzie zachodziła taka konieczność – odpowiada Krzysztof Jakubiak z biura prasy i promocji.

Wykręcił się także resort Zbigniewa Ziobry. – W Ministerstwie Sprawiedliwości takie badanie nie zostało dotąd przeprowadzone. Nie jest wykluczone, że do takiego badania w najbliższym czasie dojdzie – informuje wydział prasowy resortu. Ministerstwo Cyfryzacji (MC) wskazuje z kolei, że zasady dotyczące ustalania wynagrodzenia zasadniczego członka korpusu służby cywilnej reguluje odpowiednie zarządzenie Szefa Służby Cywilnej (nr 3 z dnia 30 maja 2012 r.). – Płeć pracownika nie jest elementem branym pod uwagę przy ustalaniu wynagrodzenia zasadniczego – komentuje MC.

Z aplikacji resortu rodziny nie skorzystały też: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Część resortów twierdzi, że nie otrzymała informacji czy zaproszenia do wzięcia udziału w badaniu luki płacowej. Inne tłumaczą, że przeanalizowały wynagrodzenia pracowników we własnym zakresie i podjęły kroki w celu wyrównania i ujednolicenia płac w poszczególnych grupach zatrudnienia. Konkretów jednak nie podają.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane