statystyki

RPO upomina się o równość płac

autor: Łukasz Guza08.08.2017, 07:38; Aktualizacja: 08.08.2017, 09:46

Jakie działania w zakresie wyeliminowania dyskryminacji płacowej podejmuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS)? Czy udostępniona przez resort aplikacja umożliwiająca szacowanie różnic w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn jest efektywna? To pytania skierowane przez Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich, do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Wystąpienie rzecznika w tej sprawie trafiło już do MRPiPS.

RPO wskazuje, że realna luka płacowa (różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn) może wynosić 20 proc. Jednocześnie wiele osób nie zna przepisów antydyskryminacyjnych i nie wie, że konkretne działanie np. pracodawcy, jest niedozwolone. Potwierdzają to badania przeprowadzone na zlecenie RPO.

Tylko jeden na trzech respondentów ma świadomość, że dyskryminacja w zatrudnieniu jest zakazana (29 proc. uznało ją za dozwoloną, a 32 proc. miało problem z oceną dopuszczalności nierównego traktowania). Nieprawidłowościom sprzyja też niski poziom transparentności w zakresie wynagradzania. Z raportu Komisji Europejskiej „Pay Transparency in the EU” wynika, że w Polsce brakuje regulacji umożliwiających porównywanie płac, więc ich wysokość często jest wyłącznie efektem indywidualnych negocjacji między zatrudnionym i firmą. RPO chwali resort pracy za udostępnienie na swojej stronie internetowej aplikacji umożliwiającej szacowanie różnic płacowych w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn (w oparciu o cechy indywidualne i charakterystykę miejsca pracy). Ale jednocześnie apeluje o upowszechnienie wiedzy o nim oraz podejmowanie innych działań, które miałyby przeciwdziałać dyskryminacji płacowej. Chodzi w szczególności o opublikowanie raportu, który wskazywałby dobre praktyki stosowane w innych krajach. Rzecznik podkreśla, że np. w Wielkiej Brytanii sądy pracy mogą zobowiązać zatrudniającego do przeprowadzenia audytu płac (jeśli pracownik zarzuci mu dyskryminację).

– Upowszechnianie wiedzy na temat dyskryminacji i sposobu przeciwdziałania temu zjawisku jest bardzo ważne. Obowiązujące w Polsce przepisy dobrze chronią przed nierównym traktowaniem, ale wiele osób, w tym również pracodawcy, nie wiedzą, jakie obowiązki wynikają ze stosowania tych regulacji – tłumaczy Karolina Kędziora, radczyni prawna, prezeska Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.


Pozostało 30% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane