Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział we wtorek, że w "krótkim czasie" wystąpi z inicjatywą ustawodawczą w sprawie reformy służby zdrowia.

"W tym zakresie (służby zdrowia - PAP), w krótkim czasie będę mógł wystąpić z inicjatywą ustawodawczą. W krótkim (czasie) to nie znaczy, że za miesiąc, czy półtora, gdzieś do wiosny, końca maja tego roku" - powiedział prezydent we wtorek na konferencji prasowej w Dębicy.

Prezydent był proszony o komentarz do przedstawionego we wtorek przez rząd programu "Ratujemy polskie szpitale". Tzw. plan B został przygotowany przez resort zdrowia po zawetowaniu przez prezydenta trzech ustaw zdrowotnych.

Program ma zapewnić jednostkom samorządu terytorialnego realną pomoc w przekształcaniu samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Będzie realizowany przez Ministerstwo Zdrowia przy współpracy z samorządami, NFZ i BGK oraz przy wsparciu specjalnie powołanej Grupy Ekspertów. Zaproponowane rozwiązania mają zachęcać samorządy do powołania spółek kapitałowych, w miejsce dotychczasowych SP ZOZ-ów.

"Sytuacja wygląda tak, że rząd powinien przyjmować rozwiązania, które są realne, wziąwszy pod uwagę, jakie są uprawnienia prezydenta, jakie jest układ sił w parlamencie" - zaznaczył L. Kaczyński.